O niewydolności mówimy, kiedy uszkodzone serce nie jest w stanie dostarczać odpowiedniej ilości krwi do narządów całego organizmu.
Przewodnicząca sekcji niewydolności serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego profesor Jadwiga Nessler wyjaśnia, że objawami niewydolności serca jest duszność, osłabienie i pogorszenie tolerancji wysiłku.
Profesor Janina Stępińska z Instytutu Kardiologii w Anianie podkreśla, że zapobieganie niewydolności serca polega na prowadzeniu zdrowego stylu życia, kontrolowaniu ciśnienie tętniczego i leczeniu innych chorób serca.
W Polsce na niewydolność serca cierpi około miliona pacjentów. Jest to choroba określana epidemią 21 wieku. Obecnie co drugi pacjent z tym schorzeniem umiera w ciągu 5 lat. Śmiertelność tej choroby jest większa, niż w przypadku niektórych nowotworów.
W lepszym kontrolowaniu choroby mają pomóc specjalne paszporty. Mają je od czerwca otrzymywać chorzy z niewydolnością serca wypisywani ze szpitali. W paszportach będą zapisywane podstawowe informacje dotyczące stanu chorego i przebiegu jego leczenia.
(IAR)