Profesor Pieczka prowadził poszukiwania na Dolnym Śląsku, koło Dzierżoniowa w kopalni Piława Górna należącej do Dolnośląskich Surowców Skalnych. W badaniach pomagali mu naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Śląskiego, a także badacze z Kanady.
Minerał znajdował się w skale o nazwie pegmatyt, na głębokości kilkudziesięciu metrów. Pełna nazwa minerału to „piławit itrowy”, zawiera on bowiem rzadki metal o nazwie „itr”.
Badania objęły kilka etapów. - W momencie, kiedy mamy tę substancję rozpoznaną chemicznie, to staramy się jeszcze rozpoznać ją strukturalnie - tłumaczy Polskiemu Radiu profesor Pieczka. A ponieważ wykazano, co zawiera i jak zbudowany jest piławit, to jego istnienie potwierdzili formalnie międzynarodowi eksperci.
To czwarty nowy minerał odkryty w ostatnich latach w Polsce - podkreślają naukowcy. Próbkę piławitu przekazano do Muzeum Mineralogicznego UWr im. Kazimierza Maślankiewicza we Wrocławiu.
Specjalną publikację ma zamieścić pismo „Mineralogical Magazine”. W skład zepołu badawczego wchodzili: Frank C. Hawthorne (University of Manitoba), Mark A. Cooper (University of Manitoba), Eligiusz Szełęg (Uniwersytet Śląski), Adam Szuszkiewicz (Uniwersytet Wrocławski); Krzysztof Turniak (Uniwersytet Wrocławski), Krzysztof Nejbert (Uniwersytet Warszawski); Sławomir Ilnicki (Uniwersytet Warszawski).
(IAR)