Nauka

Średniowieczna mikstura lepsza niż antybiotyk

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 23:45
Jak się okazuje, dawne formuły nie muszą być zawodne. Udowodnili to naukowcy z Nottingham.
 Średniowieczna mikstura lepsza niż antybiotyk
Foto: sxc.hu

1000-letni anglosaski przepis na miksturę, która miała leczyć infekcje oczu, okazał się zabójczy dla bakterii Staphylococcus aureus (MRSA), odpornych na metycylinę.

Christina Lee, specjalistka od Wikingów na Uniwersytecie Nottingham, podjęła się wyprodukowania naparu, którego recepta pochodziła z IX-wiecznej księgi medycznej. Była to mieszanina wina, cebuli i czosnku oraz krowiej żółci, które dziewięć dni spędziły w miedzianym kociołku.

Żaden ze składników osobno nie ma właściwości tak silnie bakteriobójczych, by radził sobie z MRSA. Razem okazały się zabójcze dla tych wyjątkowo opornych bakterii. Tylko jedna na tysiąc komórek bakteryjnych ostatecznie przeżyła spotkanie ze średniowiecznym napojem.

- Wyniki bardzo nas zaskoczyły - mówi Lee. Napar nie zabijał MRSA bezpośrednio, a tylko zaburzał komunikację między poszczególnymi bakteriami, zapobiegając niszczeniu przez nie tkanek i powodując ich obumieranie.

Naukowcy sądzą, że może to stać się jedną z możliwych strategii kuracji antybakteryjnej, która dotąd nie była stosowana.

(ew/PopSci)

Zobacz więcej na temat: biologia medycyna NAUKA
Czytaj także

Dlaczego pamiętamy to, co pamiętamy?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 00:02
Naukowcy mają nowe wskazówki dotyczące tego, jak działa nasza pamięć. Szczegółowe obserwacje wyspecjalizowanych komórek w mózgu prowadzili badacze z amerykańskiego Uniwersytetu Northwestern.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kurczaki uodporniają na antybiotyki

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 23:00
Ekspertów do spraw żywienia coraz bardziej niepokoją europejskie kurczaki. Bakterie przenoszone przez drób stają się bowiem coraz bardziej oporne na antybiotyki - wynika z raportu Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ptasie pióra szansą na nowoczesne produkty medyczne

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 04:32
Opatrunki szybko hamujące krwawienie, nowe protezy dla osób z chorobami nowotworowymi - to tylko niektóre z projektów, które mogą sprawić, że polskie biopolimery podbiją świat.
rozwiń zwiń