Wielkimi krokami zbliża się największa w Europie impreza plenerowa popularyzująca naukę – 19. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, która w tym roku przebiegnie pod hasłem „Światło”.
ODWIEDŹ STRONĘ PIKNIKU NAUKOWEGO >>>
Już w najbliższą sobotę 9 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie będzie można podziwiać widowiskowe pokazy z niemal każdej dziedziny wiedzy. Podczas Pikniku zaprezentują się nie tylko instytucje naukowe i kulturalne z kraju i zagranicy, ale również jego organizatorzy – Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik.
Polskie Radio będzie reprezentowane na kilkunastu stoiskach. Oprócz poszczególnych Programów znajdą się także aktywności Studia Reportażu i Dokumentu, portalu PolskieRadio.pl, Informacyjnej Agencji Radiowej, Teatru czy Archiwum Polskiego Radia.
Piknikowicze wezmą udział m.in. w nagraniu mikrosłuchowiska oraz grze terenowej, w której główną nagrodą będzie elektryczna hulajnoga.
Wielbiciele słynnych radiowych głosów będą mieli okazję spotkać się z nimi na żywo – wśród obecnych na Pikniku dziennikarzy pojawią się m.in.: Zbigniew Krajewski (B3, godz.12.25-12.45), Roman Czejarek (B9, od godz.11.00-15.00), Artur Andrus (B7, godz.11.00-12.00), Marek Niedźwiecki (B7, godz.12.15-13.15), Michał Olszański (B7, godz.12.00-13.00), Hanna Maria Giza (B11, godz.16.00-17.00), Filip Chajzer (B13, godz.15.00-16.00), Mariusz Infulecki (B13, godz.16.00-17.00) i Michał Migała (B13, godz.16.00-17.00).
Nadarzy się również sposobność do spotkań ze znanymi sportowcami Kajetanem Kajetanowiczem (B3, godz.13.00-13.30) i Dagmarą Krzyżyńską (B3, godz. 14.30-14.50).
Goście Pikniku będą mogli także nagrać własnymi słowami spot radiowej Dwójki, dowiedzieć się, czym jest „łapacz dźwięków”, wybrać się na silent disco oraz wziąć udział w premierze gry miejskiej pod hasłem „Dźwięki z przeszłości”.
Wszyscy chętni poznają również radiowy wehikuł czasu, odwiedzą wyjątkową wystawę z okazji 90-lecia Polskiego Radia oraz niepowtarzalny archiwalny kącik dźwiękowy. Wezmą także udział w „Piknikowej liście przebojów Muzycznej Jedynki” oraz konkursie związanym z Festiwalem Folkowym „Nowa Tradycja”.
Centrum Nauki Kopernik także przygotowało wiele różnych poszerzających wiedzę niespodzianek. Przy piknikowych stoiskach CNK zwiedzający dowiedzą się, jak widzą zwierzęta, skonstruują mikroskop ze smartfona, stworzą słoneczny design oraz zgłębią tajniki światła. Zrozumieją, jak działają neony oraz sprawdzą, dlaczego latarnie uliczne świecą na żółto i co to znaczy, że reflektory w samochodzie są „ksenonowe”. Czym różnią się bioluminescencja i fluorescencja? Wizyta w Laboratorium Biologicznym CNK rozwieje wszelkie wątpliwości. Uczestnicy Pikniku będą mogli także odwiedzić, przygotowaną wspólnie z Uniwersytetem Hebrajskim w Jerozolimie, unikatową wystawę poświęconą Albertowi Einsteinowi, dzięki której dowiedzą się m.in., jakie relacje łączyły fizyka z Marią Skłodowską-Curie i jak te dwa wybitne umysły inspirowały się nawzajem. Na własne oczy zobaczą także, jak wygląda Nagroda Nobla z fizyki i odkryją, w jakich okolicznościach Einstein dowiedział się o wyróżnieniu.
19. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik – 9 maja 2015 roku, godz. 11.00-20.00, Stadion Narodowy w Warszawie. Wstęp wolny.
(Polskie Radio)