Nauka

Starożytni Egipcjanie fałszowali mumie

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2015 12:00
Niektóre egipskie mumie są puste w środku, sugerują brytyjscy naukowcy. W wielu przypadkach turystom pokazywane są bandaże, pod którymi nic nie ma.
Audio
Najbardziej nam znane są mumie ludzkie. Okazuje się jednak, że nie tylko ludzie byli mumifikowani...
Najbardziej nam znane są mumie ludzkie. Okazuje się jednak, że nie tylko ludzie byli mumifikowani...Foto: Pixabay

Chodzi o mumie zwierząt, na przykład kotów czy krokodyli. Prześwietlano je promieniami Roentgena. Program skanowania prowadzony przez naukowców z Uniwersytetu Manchesterskiego wskazuje, że co trzecia z nich jest pusta w środku.
- Najwyżej połowa mumii zawiera cały szkielet zwierzęcia, reszta tylko fragmenty - mówi BBC prowadząca badania Lidija McKnight. Zdaniem naukowców ludzie, którzy zajmowali się mumiami, wrzucali do środka co się dało: oprócz kości zwierząt także patyki, pióra, rośliny, skorupki jaj czy błoto. Ale prawdopodobnie nie było to oszustwo, tylko taki zwyczaj.

Popyt na mumie w starożytnym Egipcie był olbrzymi, bo były to symbole religijne. Zdaniem naukowców Egipcjanie nie nadążali z ich produkcją.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: archeologia Egipt NAUKA
Czytaj także

Zobacz słynną świątynię Hatszepsut w internecie!

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 00:00
W internecie odbyła się premiera strony Polsko-Egipskiej Archeologicznej i Konserwatorskiej Misji w Świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari. To jeden z najważniejszych projektów Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. K. Michałowskiego UW na terenie Egiptu - i polskiej archeologii w ogóle.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeolodzy znaleźli w Egipcie grób nieznanej królowej

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 23:55
Czescy archeolodzy mogą pochwalić sie sporym sukcesem. Odkryli grobowiec królewskiej małżonki - żony władcy z czasów V Dynastii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przykleili brodę faraonowi. Staną przed sądem

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 20:00
Będzie pozew za fuszerkę przy przyklejaniu brody Tutenchamonowi w muzeum w Kairze. Grupa egipskich konserwatorów chce pozwać ministra starożytności za sposób, w jaki naprawiona została maska pogrzebowa faraona. Został na niej widoczny ślad kleju.
rozwiń zwiń