Nauka

Groby przebite włóczniami. Niezwykłe znalezisko archeologów

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2015 22:22
Groty były wbite w dna komór grobowych, a w komorach spoczywały urny ze szczątkami zmarłych. Znaleziono je podczas zakończonych wykopalisk w Nowej Żelaznej (woj. mazowieckie).
Groby przebite włóczniami. Niezwykłe znalezisko archeologów
Foto: sxc.hu

Cmentarzysko znane jest naukowcom dopiero od 1999 roku. Badacze stwierdzili, że wskazywały na pozostałości osady i cmentarzyska sprzed około 2 tysięcy lat.

W czasie kilku sezonów badawczych udało się odkryć kilkadziesiąt popielnic, czyli ceramicznych urn, w których złożono spalone szczątki ludzi. Archeolodzy natknęli się też na groby jamowe. W tym przypadku skremowane szczątki wsypywano wprost do zagłębienia w ziemi.

- W tym roku zaobserwowaliśmy ciekawe obyczaje związane z ówczesnymi wierzeniami. W dwóch grobach w dna jam wbito groty. Był to zabieg celowy, który stosowano prawdopodobnie dla zabezpieczenia się przed zmarłym –mówi Małgorzata Cieślak-Kopyt z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, która od początku kieruje wykopaliskami w Nowej Żelaznej.

Istnieją również inne interpretacje nietypowego zwyczaju. Przykładowo u starożytnych Greków z czasów Homera krewni zamordowanego wbijali włócznie w grób, co było wezwaniem zmarłego do wzięcia udziału w akcie zemsty.

Pośród znalezionego wyposażenia grobów archeolodzy wymieniają przęśliki, szklane paciorki, noże, szydła, metalowe części pasów, zapinki i broń.

Cmentarzysko należy do społeczności określanej przez archeologów jako kultura przeworska. 

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: archeologia NAUKA
Czytaj także

Czy Jerzwałd był faktorią legendarnego Truso?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2015 22:22
Świadczyć mogą o tym setki zabytków, w tym średniowieczne trzewiki pochew mieczy i grób ciałopalny z X-XI wieku, które odkryła koło Jerzwałdu ekspedycja archeologiczna z Muzeum Warmii i Mazur.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krakowski kościół zaskakuje archeologów

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 10:00
Archeolodzy prowadzą badania na terenie gotyckiego kościoła św. Benedykta – najmniejszego i jednego z najstarszych kościołów w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Burzliwe dzieje Podlasia zaczęły się w neolicie

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 19:11
Archeolodzy odkryli na terenie obecnego Podlaskiego ślady tzw. kultury pucharów dzwonowatych, pochodzącej sprzed kilku tysięcy lat. Uważają to za ważne odkrycie, bo dotąd przypuszczano, iż kultura ta dotarła nie dalej niż na tereny południowej Polski.
rozwiń zwiń