Nauka

Burzliwe dzieje Podlasia zaczęły się w neolicie

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 19:11
Archeolodzy odkryli na terenie obecnego Podlaskiego ślady tzw. kultury pucharów dzwonowatych, pochodzącej sprzed kilku tysięcy lat. Uważają to za ważne odkrycie, bo dotąd przypuszczano, iż kultura ta dotarła nie dalej niż na tereny południowej Polski.
Burzliwe dzieje Podlasia zaczęły się w neolicie
Foto: pixabay.com/domena publiczna

Prace wykopaliskowe prowadzone są od tygodnia na stanowisku archeologicznym pod Supraślem, niedaleko Białegostoku. Do tej pory odkryto tam m.in. fragmenty ceramiki, ludzkie kości i kamienne narzędzia, np. toporek czy prostownicę do strzał.

Badania prowadzą archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. 

Odkryto pierwsze znaleziska dotyczące prehistorycznej kultury tzw. pucharów dzwonowatych. - To dość sensacyjne odkrycie - ocenia Dariusz Manasterski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. 

Pojawienie się kultury pucharów dzwonowatych datowane jest na 4-5 tys. lat temu. Wykształciła się ona w Europie Zachodniej, na Półwyspie Iberyjskim, a jej nazwa kultury związana jest z wyrabianiem charakterystycznych naczyń w kształcie odwróconego dzwonu.

Z czasem kultura ta zaczęła się rozprzestrzeniać w kierunku wschodnim, ale dotarła też na tereny dzisiejszej północnej Afryki, Wysp Brytyjskich, a także przez Czechy, m.in. do południowej Polski. - Do tej pory uważano, że w Polsce ta kultura dalej nie dotarła - powiedział archeolog.

Na razie nie wiadomo, gdzie ludzie ci mogli się osiedlać. Manasterski powiedział, że trudnością w ustaleniu tego jest to, iż wokół miejsca obrzędowego rozciągają się lasy, gdzie mogły znajdować się osady, a - jak zauważył - takie tereny są trudne do zbadania.

Po zakończeniu prac, które w tym roku mają potrwać jeszcze kilka tygodni, znaleziska mają trafić do Muzeum Podlaskiego.

(ew/PAP)

Zobacz więcej na temat: archeologia NAUKA POLSKA
Czytaj także

Szczecińscy archeolodzy znaleźli nieznane megality

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 22:22
Archeolodzy ze Szczecina znaleźli tajemnicze konstrukcje megalityczne sprzed kilku tysięcy lat znaleźli na terenie Ziemi Łobeskiej w woj. zachodniopomorskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzeka odsłoniła późnośredniowieczną dłubankę

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2015 20:20
W Bugu przypadkowo odkryto czterometrową łódź wykonaną z jednego kawałka, tak zwana dłubankę. Pochodzi zapewne z okresu między XV i XVII wiekiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rolnik spod Jasła znalazł złoty skarb

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2015 20:00
Wyroby ze złota datowane wstępnie na 1600-400 lat przed Chrystusem znalazł rolnik w okolicach Jasła na Podkarpaciu. Zabytkowe przedmioty trafiły do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.
rozwiń zwiń