W połowie XVII w. Szwedzi ograbili Warszawę wywożąc do Skandynawii nie tylko mienie ruchome, ale też elementy architektoniczne stołecznych pałaców. Zrabowane dobra ładowane były na barki i spławiane Wisłą do Gdańska.
Zdarzało się jednak, że zbyt obciążone łodzie tonęły. Od 2009 r. archeolodzy prowadzą przy praskim brzegu Wisły poszukiwania. W miejscu, gdzie poszła na dno co najmniej jedna szwedzka szkuta wydobyto już prawie 20 ton zabytków.
Tegoroczny bardzo niski poziom rzeki sprzyja kolejnym sensacyjnym odkryciom (wyłowiono np. XVII wieczną zbroję). Archeolodzy i poszukiwacze mówią, że w 2015 badania nie przypominają poszukiwań podwodnych, lecz zwykłe - terenowe. Są przekonani, że na głębokości większej niż dwa metry są jeszcze dalsze skarby, ale obecnie trudno do nich dotrzeć. Może dojdzie do tego w przyszłości, kiedy pojawią się inne metody lokalizacji. Choć nie jest wykluczone, że Wisła, która jest rzeką dziką i nieprzewidywalną, po którejś powodzi bądź suszy odsłoni swe tajemnice. O poszukiwaniach skarbów na dnie Wisły można posłuchać w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy
Prowadzi: Katarzyba Kobylecka
Goście: dr Hubert Kowalski (inicjator poszukiwań, archeolog z Instytutu Archeologii UW), Marcin Jamkowski (nurek, fotograf, dziennikarz, członek The Explorers Club Polska, reżyser filmu "Uratowane z Potopu"
Data emisji: 12.09.2015
Godzina emisji: 23.37
ag/mm