Reaktor MARIA w Świerku wkrótce zyska nowe stanowiska badawcze. Naukowcy Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) chcą uruchomić specjalistyczne laboratorium do badań nad wiązkami neutronów epitermicznych. Dzięki temu Polska będzie mogła włączyć się w światowe badania nad terapią borowo-neutronową (BNCT), innowacyjną metodą leczenia nowotworów np. mózgu.
Cała terapia trwa ok. 20 minut, a o jej skuteczności możemy się dowiedzieć po dłuższym okresie. Jak wyjaśnia lekarz, prof. Paweł Kukołowicz, zależy to od tego, jak długo pacjenci z daną chorobą nowotworową żyją bez leczenia. - Celem każdej takiej terapii jest przedłużenie życia i czasami udaje się to osiągnąć na bardzo długo. Pytanie o to, jak szybko to działa jest mierzone w kategoriach tego, jak długo po leczeniu obserwujemy pacjenta bez objawów choroby - opowiada profesor.
Goście Doroty Truszczak opowiadali o doświadczeniach innych krajów, które stosują tę terapię, jej efektach oraz powodach, dla których wycofano się z tego typu leczenia.
***
Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy
Prowadzi: Dorota Truszczak
Goście: Edyta Jakubowska (specjalistka w Narodowym Centrum Badań Jądrowych), Anna Zawadzka (pracownia planowania leczenia Centrum Onkologii w Warszawie), prof. Paweł Kukołowicz (prezes Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej)
Data emisji: 15.09.2015
Godzina emisji: 23.14
sm/ag