Nauka

W sobotę półfinał FameLabu

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 11:11
25 naukowców, którzy potrafią ciekawie i zrozumiale mówić o trudnych, naukowych sprawach wystąpi w sobotę 27 lutego w półfinale konkursu FameLab w Centrum Nauki Kopernik.
Jedna z uczestniczek FameLab 2014
Jedna z uczestniczek FameLab 2014Foto: FameLab UK/flickr/CC BY-SA 2.0

Międzynarodowy konkurs FameLab zachęca naukowców do publicznego zabrania głosu. Uczestniczący w nim naukowcy stają przed jury i publicznością, by w trzy minuty opowiedzieć o naukowym temacie, który sami uznają za fascynujący.

Do piątej edycji konkursu nadeszła rekordowa liczba 98 filmowych zgłoszeń. Sześcioosobowe jury zaprosiło do półfinału dwadzieścia pięć osób. Wśród nich znaleźli się m.in.: neurobiolog, biofizyk, chemik, genetyk, teleinformatyk, akustyk, endokrynolog; dziewięciu doktorów, dziesięciu doktorantów. Będą reprezentować największe uczelnie w kraju, ale też University College London, Aberystwyth University w Walii i Instytutu Karolinska w Sztokholmie.

Wielu badaczy prowadzi studia interdyscyplinarne i łączy w swoich poszukiwaniach badawczych wiele dziedzin naukowych. Naukowo zajmują się m.in.: przerzutowaniem nowotworów, biodrukiem 3D, poszukiwaniem nowych materiałów magnetycznych, rozwojem zachowań agresywnych u mrówek, kryptografią kwantową. W sobotę 27 lutego zachęcą nas do wyobrażania sobie neuronów w piwnicy; będą dowodzić, że bakterie w mleku mamy rządzą i powiedzą, że najlepsza impreza to ich zdaniem: lasery, proszki i tytan.

Każdy z naukowców będzie miał do dyspozycji scenę, mikrofon i tylko trzy minuty na swoje wystąpienie. Jury będzie oceniało wystąpienia w trzech kategoriach: content (treść, przekaz merytoryczny), clarity (jasność przekazu), charisma (osobowość, umiejętność nawiązania kontaktu z odbiorcami).

W tym roku konkursowe wystąpienia ocenią: prof. Ewa Bartnik - Uniwersytet Warszawski oraz Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk; Irena Cieślińska - dyrektor programowy Centrum Nauki Kopernik, dziennikarka i popularyzatorka nauki; fizyk prof. Arkadiusz Orłowski - dziekan Wydziału Zastosowań Informatyki i Matematyki oraz dyrektor Centrum Edukacji Multimedialnej SGGW w Warszawie; dr hab. Jacek Wasilewski - medioznawca, specjalista od retoryki związany z Instytutem Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Do finału przejdzie dziesięcioro naukowców. Po drodze czeka ich intensywne szkolenie z prezentacji i komunikacji naukowej, w tym warsztaty MasterClass prowadzone przez brytyjskich szkoleniowców z BBC. W finale konkursu, który odbędzie się 16 kwietnia, można wygrać 35 tys. zł, voucher od British Council i nagrody od partnerów i sponsorów.

Półfinał piątej polskiej edycji konkursu odbędzie się 27 lutego 2016 w Centrum Nauki Kopernik w godzinach: 13-19. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Czytaj także

A może wskoczymy na latający dywan?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 15:14
Zwiedzający przyznają, ciężko zaproponować przedstawicielom Centrum Nauki Kopernik jakiś nowy eksponat. Tam jest wszystko!
rozwiń zwiń
Czytaj także

2016 rokiem nowości w Centrum Nauki Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 14:19
- Zamknęliśmy na krótki czas dość duży fragment stałej wystawy i w tej chwili go przerabiamy - mówi w radiowej Jedynce Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe eksponaty w "Koperniku"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 15:00
Około 80 eksponatów, z których większość wyprodukowano lub zmodernizowano w Centrum Nauki Kopernik, będzie można już w marcu oglądać na wystawie "Świat w ruchu".
rozwiń zwiń