Nauka

Mniej kłusowników, ale słonie ciągle giną

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2016 22:22
Słonie ciągle masowo giną, choć aktywność afrykańskich kłusowników przestała się nasilać. Takie wnioski płyną z międzynarodowego raportu opublikowanego z okazji obchodzonego dziś Światowego Dnia Dzikiej Przyrody.
Audio
  • Mniej kłusownictwa, ale słonie ciągle giną - IAR, Rafał Motriuk
Mniej kłusowników, ale słonie ciągle giną
Foto: Glow Images/East News

Szczyt kłusownictwa obserwowano pięć lat temu, teraz nielegalnego zabijania słoni jest trochę mniej. Ale statystycznie nadal więcej tych zwierząt umiera niż się rodzi - i populacje maleją, wynika z dokumentu ekspertów tzw. Konwencji Waszyngtońskiej.

W zeszłym roku kłusownicy zabili ponad siedem tysięcy słoni, drugie tyle zdechło z przyczyn naturalnych. Analitycy ciągle mówią o dużym zapotrzebowaniu na kość słoniową w Azji, poza tym… "widzimy spekulacje cenowe, takie same jak w przypadku akcji czy nieruchomości”, mówi szef Konwencji Waszyngtońskiej John Scanlon. Dodaje, że w ciągu ostatniej dekady z rąk kłusowników zginęło około tysiąca strażników leśnych, którzy chronili słonie.

Słonie afrykańskie są uznane za zwierzęta narażone na wyginięcie. Naukowcy wprowadzają systemy monitorowania słoni za pomocą DNA i bezzałogowych samolotów.

Wartość handlu kością słoniową i innymi produktami pochodzącymi z kłusownictwa szacowana jest na 19 miliardów dolarów rocznie.

(IAR)

Czytaj także

Polskim żubrom coraz cieśniej

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 12:00
Żubrom w polskich lasach zaczyna być zbyt ciasno. Dlatego naukowcy i leśnicy szukają nowych miejsc, w które można by przesiedlić te zwierzęta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wkrótce może wyginąć 70 proc. małp

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 23:00
Za pół wieku może wyginąć 70 procent małp żyjących na naszej planecie. A potem podobny los może dotknąć ludzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy walczą o przetrwanie nosorożców

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2016 22:22
Dwa tysiące szesnasty będzie ciężkim rokiem dla nosorożców - alarmują ekolodzy. Wiele okazów tych zagrożonych zwierząt padnie łupem kłusowników.
rozwiń zwiń