Nauka

Zasolenie oceanów umożliwia rozwój życia

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2016 22:22
Naukowcy od lat zastanawiają się, co stoi za powstaniem życia. Być może są to odpowiednio słone oceany.
sxc.hu
sxc.hu

Nie każda planeta, która znajduje się w w odpowiedniej odległości od swojej gwiazdy, posiada tyle wody, aby mieć na swojej powierzchni oceany. A to one mają kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o rozwój klimatu.

Ale nie tylko. - Badania oceanów na innych ciałach niebieskich wskazują, że ich podstawowe własności, takie jak głębokość czy zasolenie, mogą mieć znaczenie takie samo, jak w przypadku Ziemi - mówi profesor David Stevens z Uniwersytetu Wschodniej Anglii.

Krążenie wody w ziemskich oceanach jest bardzo charakterystyczne. Ciepłe wody przesuwają się powierzchniowo w strefy biegunowe, gdzie zostają schłodzone. - Nasze analizy wskazują, że w przypadku dużo większego zasolenia kierunek cyrkulacji mógłby być odwrotny i to zimne wody z biegunów płynęłyby na powierzchni - mówi współautor badań dr Manoj Joshi. Podobnie zachowywałyby się oceany ze słodką wodą.

Mówiąc krótko - zbyt duże lub małe zasolenie oceanów sprawiłoby, że planeta byłaby mniej gościnna dla życia, a na jej powierzchni lód by nie topniał.

(ew/IFLScience)

Zobacz więcej na temat: NAUKA biologia astronomia
Czytaj także

Witamina B przybyła z kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 00:01
Być może. Tak twierdzą naukowcy. Za jej dystrybucję były odpowiedzialne meteoryty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NASA zdradza, jak będzie szukała życia

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 20:00
Nowe teleskopy pomogą w poszukiwaniu śladów życia poza Ziemią, mówią eksperci NASA. Amerykańska agencja kosmiczna przedstawiła szczegółowe plany badawcze na konferencji w swej siedzibie, w Waszyngtonie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NASA: życie w kosmosie znajdziemy w ciągu 20 lat

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2015 23:55
Podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie specjaliści z NASA podkreślili, że ich zdaniem nie jesteśmy sami w kosmosie, a obce życie znajdziemy w ciągu niecałych dwóch dekad.
rozwiń zwiń