Nauka

Biedny czy bogaty?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2009 13:25
Najnowsze badania, opublikowane w Psychological Science ujawniają elementy mowy ciała, które zdradzają, czy dana osoba pochodzi z rodziny biednej czy bogatej.

Status socjoekonomiczny (SES) jest zdeterminowany wieloma czynnikami, m.in. bogactwem, pracą i szkołami, do jakich się uczęszczało. SES wynika także z jedzenia, które się spożywało, czy hobby, jakie się posiada. Łatwo jest odgadnąć SES na podstawie wyglądu mieszkania czy domu, ale, jak udowodnili psychologowie Michael W. Kraus i Dacher Keltner z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, SES „wychodzi” także w mowie ciała.

Badania mowy ciała, które przeprowadzili kalifornijscy naukowcy, opierały się na analizie zachowań ochotników, pochodzących z różnych klas społecznych. W szeregu spotkań „jeden na jeden” naukowcy sprawdzali częstotliwość zachowań zdradzających zaangażowanie interlokutorów lub jego brak. Do pierwszych należał m.in. kontakt wzrokowy, śmiech i potakiwanie, do drugich m.in. zabawa małymi przedmiotami czy błądzenie wzrokiem podczas rozmowy. Okazało się, że uczestnicy testu z wyższym SES wykazywali dużo więcej zachowań „niezaangażowanych”, podczas gdy niższy SES wpływał wyraźnie na wzrost zaangażowania i uwagi poświęcanej rozmówcy.

Ponadto kolejna grupa obserwatorów miała wskazać pochodzenie uczestników testu na podstawie 60-sekundowych filmików z ich zachowaniem i również była w stanie ocenić ich SES niemal bezbłędnie.

Naukowcy uważają, że brak zaangażowania osób z wyższym SES w kontaktach z ludźmi wynika z poczucia, że nie są one zależne od innych. Badania naukowców z pewnością opisują stan faktyczny, a światowa literatura pełna jest opisów mniejszego lub większego lekceważenia, jakie światu okazują bogacze. Jednak nie można zapominać, że nawet poczucie finansowej niezależności nie zwalnia nas z poświęcania uwagi drugiemu człowiekowi.

(ew)

 

Zobacz więcej na temat: mieszkanie psychologia
Czytaj także

UE coraz mniej pomaga najbiedniejszym krajom

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2010 13:34
Opublikowany w środę raport OECD pokazuje, że w ub.r. zmniejszyła się nieco pomoc rozwojowa ze strony największych darczyńców w UE, która może nie dotrzymać zobowiązania do przeznaczenia 0,7 proc. swojego dochodu na pomoc najbiedniejszym krajom świata do roku 2015.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa nie chce płacić biedniejszym. Ustawa do TK

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2010 18:34
Warszawa zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego tzw "janosikowe".
rozwiń zwiń