Nauka

Kiedy bankomaty przemówią?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2008 14:49
Na mówiące bankomaty czekają niewidomi.

Do bankomatu ze słuchawkami 

Do „mówiącego” bankomatu można przypiąć słuchawki i posłuchać koniecznych do obsługi maszyny informacji. Tego typu udźwiękowione urządzenia do wypłaty gotówki funkcjonują z powodzeniem w Stanach Zjednoczonych i wielu krajach europejskich. - Najwyższy czas, żeby pojawiły się też w Polsce - uważa Tomasz Strzymiński.

Strzymiński promuje w Polsce technikę audiodeskrypcji czyli uzupełniającego opisu słownego m.in. dla filmów i spektakli teatralnych. Dzięki niemu „przemówiły” białostockie autobusy, a teraz namawia on polskich bankowców na udostępnienie dźwiękowych bankomatów. - Sama klawiatura z oznaczonymi wypukłymi znakami przyciskami nie wystarczy. Wiele informacji, koniecznych do wykonania operacji w bankomacie, pojawia się w postaci napisów na ekranie, a te trzeba najpierw zobaczyć – wyjaśnia Tomasz Strzymiński.

Dzisiaj sytuacja wygląda tak, że nawet w dużych miastach osoby niewidome praktycznie nie mają dostępu do swoich pieniędzy poza godzinami pracy oddziałów banków. Często są zmuszone udostępniać swoje prywatne dane przypadkowym osobom na ulicy czy w galerii handlowej, prosząc o pomoc w wypłacie gotówki ze zwykłego bankomatu.

W sprawie dostosowania bankomatów dla potrzeb osób niewidomych Rzecznik Praw Obywatelskich wystosował oficjalne pismo do Związku Banków Polskich. ZBP obiecał zająć się tym problemem, a konkretne decyzje powinny zapaść już w listopadzie.

Jak to działa w innych krajach?

Mówiące bankomaty najwcześniej zaczęto instalować w USA i Australii. W Europie palmę pierwszeństwa we wprowadzaniu rozwiązań dla niewidzących klientów dzierżą Northern Bank i związany z nim bank Clydesdale. Mówiące bankomaty z technologią Text to Speach stworzoną przez Phoenix Interactive zadebiutowały w 2005 r. w Balfaście i Glasgow.

W marcu zagadał po raz pierwszy austriacki bankomat w Grazu w jednej z filii banku Reiffeisen ( RLB Steiermark). Natomiast w lipcu 2008 r. Credit Swiss udostępnił dla swoich szwajcarskich klientów ponad dwieście mówiących bankomatów, dodajmy, że mówiących w kilku językach: niemieckim, włoskim, francuskim i angielskim (z opcją wyboru).

Pojawiają się też inne usługi, mające ułatwić życie niewidzącym klientom banków na całym świecie. Szwajcarscy klienci Credit Swiss, brytyjscy klienci banku Halifax oraz austriaccy - Bawagu mogą zamówić wyciągi bankowe w wersji brajlowskiej. Dostęp do najważniejszych usług bankowych jest coraz częściej dostępny przez telefon i internet. Banki, które dbają o swoich niepełnosprawnych klientów, zamawiają projekty stron internetowych „bez barier”, aby mogły one być sczytywane za pomocą czytnika ekranu albo oprogramowania powiększającego. Dokonywanie transakcji online znacznie ułatwia podpis elektroniczny.

Agnieszka Labisko

Czytaj także

Bankomaty mogą nie wypłacać pieniędzy przed świętami

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2009 17:49
W okresie przedświątecznych zakupów Francuzom grozi problem z wypłaceniem pieniędzy z bankomatów - podają francuskie media.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bankomaty bez kart. Wystarczy własny palec

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2010 15:44
Polska jest pierwszym krajem w Europie, który wprowadza bankomaty z identyfikacją biometryczną, czyli wypłacające pieniądze po zeskanowaniu palca właściciela konta. Pierwszy taki bankomat już działa w Warszawie. Do końca roku ma być ich ok. 200.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bankomaty na odcisk palca. PIN odchodzi do lamusa

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2010 06:45
"Puls Biznesu" pisze, że Bank Polskiej Spółdzielczości jako pierwszy w Polsce instaluje bankomaty, w których zamiast PIN-u wystarczy dotknięcie palcem. Czytnik w bankomacie skanuje i rozpoznaje układ naczyń krwionośnych w palcu wypłacającego.
rozwiń zwiń