Nauka

Świat: Jak to działa? – fizycy blogują

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2008 09:29
Naukowcy z Instytutu Fizyki UJ przybliżają fizykę na blogu.

Wyjaśniają czym zajmuje się fizyka, pokazując jej zawiłości i pozorne sprzeczności.

Na blogu "Świat: Jak to działa?" zespół naukowców z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (dr Anna Ochab-Marcinek, dr Dagmara Sokołowska, dr hab. Paweł F. Góra, dr Tomasz Romańczukiewicz i mgr Michał P. Heller) opisuje i tłumaczy odkrycia naukowe i nowinki techniczne. Naukowcy wyjaśniają czym zajmuje się fizyka, pokazując jej zawiłości i pozorne sprzeczności. Odkrywają także skomplikowane relacje fizyki i biologii, fizyki i chemii. Piszą także o tym, co nawzajem o sobie myślą reprezentanci tych dziedzin – co ułatwia, a co utrudnia im współpracę.

- Jest to bardzo poczytny blog demaskujący pseudonaukę. Liczy sobie średnio 10 tys. wizyt miesięcznie. Czytelnicy żywo komentują i stale nadsyłają nowe tematy – mówi o swojej stronie dr Anna Ochab-Marcinek. Naukowcy biorą udział w konkursie "Popularyzator Nauki" organizowanym przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Grupa naukowców Instytutu Fizyki UJ na swoim blogu prezentuje opinie dotyczące aktualności w nauce. Przekaz uatrakcyjniają ciekawe zdjęcia. Według autorów, ich atutem jest to, że prowadzą popularyzację na platformie internetowej, ale teksty popularnonaukowe publikują także w prasie.

Kierownik grupy, dr Anna Ochab-Marcinek, sama prowadzi równolegle inny blog "Będąc młodym fizykiem. Nonsensy z nauki polskiej i zagranicznej." To właśnie popularność tego bloga zadecydowała o utworzeniu nowego, pisanego wspólnie z innymi naukowcami, bloga "Świat - jak to działa".

Inni autorzy również związani są z popularyzacją nauki. Michał Heller współpracował wcześniej z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci. Dwukrotnie prowadził zajęcia warsztatowe z fizyki teoretycznej. W roku szkolnym 2007/2008 organizował "Uniwersytet dla szkół" - serię wykładów popularnonaukowych dla uczniów liceum. Dr Dagmara Sokołowska prowadzi z kolei Uniwersytet Dzieci, jest organizatorką Akademii Fizyki - sesji naukowej dla uczniów. Prowadzi także klasę uniwersytecką w V LO w Krakowie i redaguje pismo Foton - periodyku UJ dla nauczycieli fizyki i uczniów. Zagadnienia fizyki od lat popularyzuje i tłumaczy także dr hab. Paweł F. Góra. Działa w grupie dyskusyjnej pl.sci.fizyka na Usenecie. Jego publikacje ukazują się w internetowym czasopiśmie Zwoje, naukowiec jest także redaktorem pisma Foton. Swoje prezentacje i wykłady prezentował na Jarmarku Fizycznym UJ. Do popularyzatorskich projektów dr Góry należy też wystawa "Marian Smoluchowski 1872-1917 fizyk, taternik - romantyk nauki", współorganizowana z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zobacz więcej na temat: dzieci POLSKA Kraków
Czytaj także

Jak powstaje tęcza?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2008 16:31
Tęcza to wyjątkowo piękne zjawisko atmosferyczne - warto wiedzieć o nim więcej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fizyka w sieci dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2009 13:24
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Medale dla fizyków z CERN

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2009 15:24
Dr Andrzej Siemko i dr Mick Storr zostali odznaczeni Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi na rzecz polskiej oświaty w dziedzinie fizyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Centrum Nauki EXPERYMENT

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2009 14:30
Materiał Polskiega Radia Euro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polak trzeci na Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2009 11:02
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń