Nauka

Centrum Kopernika rozpoczęło działalność

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2008 07:19
Instytucja ufundowana przez ks. prof. Michała Hellera już działa.
Audio
  • o Centrum Kopernika mówią ks. prof. M. Heller i prof. K. Musioł

W Krakowie działalność rozpoczęło wczoraj Centrum Kopernika. Na jego stworzenie ks. prof. Michał Heller – filozof, fizyk i teolog, uhonorowany w tym roku Nagrodą Templetona - przeznaczył całą tę właśnie nagrodę. Mowa o niebagatelnej kwocie: 1,6 mln dolarów.

Centrum Kopernika jest wspólną inicjatywą Uniwersytetu Jagiellońskiego i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Celem tego interdyscyplinarnego ośrodka jest badanie relacji między nauką, filozofią i teologią. Dotąd zajmował się tym Ośrodek Badań Interdyscyplinarnych przy Wydziale Filozoficznym PAT, ale nowe Centrum pozwoli badaczom „rozwinąć skrzydła” i jeszcze intensywniej badać związki i zależności pomiędzy teologią i naukami ścisłymi. W ramach instytucji kontynuowane będą badania m.in. zespołu filozofii kosmologii czyli nauki o wszechświecie i zespołu historyków nauki. - Niektórzy mogą się obawiać infiltracji teologii do nauki. Ja chciałbym traktować działalność Centrum w kategoriach czysto akademickich. Jego celem są: badania i edukacja – wyjaśniał ks. prof. Heller na jednej z konferencji prasowych.

Szybkie otwarcie Centrum (przypomnijmy: nagrodę wręczono w maju tego roku) było możliwe dzięki temu, że jednostka nie będzie potrzebowała własnego gmachu. Powstało biuro, które zajmie się formalnościami związanymi z funkcjonowaniem ośrodka, a naukowcy będą korzystać z sal wykładowych i laboratoriów UJ i PAT. Na czele Centrum stoją rektorzy obu uczelni, a jego działalnością będzie kierował dyrektor, wspierany przez Radę Naukową, która będzie miała głos doradczy i decydowała o powoływaniu zespołów badawczych. W przyszłości oprócz zespołów zajmujących się konkretnymi zagadnieniami w Centrum Kopernika planowane jest uruchomienie studiów podyplomowych, a także – za kilka lat - interdyscyplinarnych studiów doktoranckich.

Od dzisiaj dla uhonorowania laureata Nagrody Templetona, ks. prof. Michała Hellera, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydział Filozoficzny Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie organizują konferencję pt. „Czy nauka zastąpi religię?”. Zgromadzeni w Audytorium Maximum UJ prelegenci spróbują odpowiedzieć na pytania : Czy zjawiska w kulturze Zachodu świadczą o przejmowaniu przez naukę niektórych funkcji społecznych tradycyjnie dotąd pełnionych przez religię. Czy twierdzenia naukowe wyjęte z ich właściwego kontekstu i przeformułowane nie stają się dogmatami? Czy nauka może uzasadniać normę moralną lub obyczajową? Czy nauka i postęp techniczny są przedmiotem wiary?

(ew)


 

Czytaj także

Powstaje gmach CNK

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2008 11:54
W Warszawie ruszyła budowa gmachu Centrum Naukowego Kopernik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawskie święto nauki

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2009 17:22
XIII Festiwal Nauki rusza 19 września
rozwiń zwiń
Czytaj także

Centrum Nauki Kopernik ruszy we wrześniu

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2010 11:09
Dostępnych będzie 360 eksponatów, ponad trzy czwarte wszystkich planowanych instalacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Centrum Nauki "Kopernik" zaskoczy zwiedzających

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2010 07:25
W Centrum Nauki "Kopernik" inauguracyjne wystawy odbędą się już po wakacjach.
rozwiń zwiń