Nauka

Słabe mięśnie palaczy

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2007 16:38
Palenie wpływa niekorzystnie na utrzymanie mięśni w należytej kondycji.

Naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham mają złe wieści dla palaczy. Nie dość, że nałogowe palenie zwiększa ryzyko chorób nowotworowych i zawału serca, to na dobitkę przyczynia się do utraty masy mięśniowej w podeszłym wieku.

Już jakiś czas temu zaobserwowano, że przeciętny palacz jest mniej umięśniony od niepalącego rówieśnika. Badaczom udało się wreszcie wyjaśnić dlaczego. Kierowany przez profesora Michaela Rennie zespół badaczy z Podyplomowego Studium Medycyny w Derby wykazał, że palenie wpływa niekorzystnie na utrzymanie mięśni w należytej kondycji.

Naukowcy porównali grupę prowadzących podobny tryb zycia, nie nadużywających alkoholu, zdrowych sześćdziesięciolatków palących ponad paczkę papierosów dziennie przez ostatnie dwadzieścia lat z analogiczną grupą ich niepalących rówieśników. Zbadano tempo syntezy miozyny (jednego z głównych białek motorycznych w mięśniach). Do krwi biorących udział w badaniu osób wstrzyknięte zostały znakowane aminokwasy (to z nich syntetyzowane są białka). Po pewnym czasie od pacjentów pobrane zostały próbki tkanki mięśniowej – badacze oznaczyli w niej poziom znakowanych aminokwasów, świadczący pośrednio o szybkości syntezy białek mięśniowych.  Palacze wypadli dużo gorzej. Co więcej, badania wykazały, że palenie w wydatny sposób przyspiesza związane ze starzeniem osłabienie mięsni. U nałogowych palaczy zaobserwowano wyższy poziom miostatyny, hamującej wzrost tkanki mięśniowej, oraz białka MAFbx, biorącego udział w degradacji miozyny.

Według naukowców palenie spowalnia syntezę białek niezbędnych do poprawnego funkcjonowania mięśni i utrzymania ich w dobrej kondycji. Wygląda więc na to, że do długiej listy argumentów za rzuceniem palenia doszedł jeszcze jeden i to całkiem silny…

Jakub Urbański

Na podstawie: Science Direct.

Zobacz więcej na temat: białko zawał serca zdrowie
Czytaj także

Nałóg i otyłość skracają życie o dekadę

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2009 20:28
Obliczeń dokonali eksperci z Uniwersytetu Oksfordzkiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słodkie napoje zrujnowały zdrowie tysiącom ludzi

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2010 19:12
Dziesiątki tysięcy przypadków cukrzycy i chorób serca oraz setki milionów dolarów wydanych na opiekę zdrowotną - oto do czego zdaniem amerykańskich naukowców prowadzi picie słodkich napojów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Papierosy elektroniczne nie są nieszkodliwe?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2010 11:51
Nie ma dowodów na to, że elektroniczne papierosy mniej szkodzą zdrowiu od zwykłych - z taką tezą wystąpiła grupa naukowców z Grecji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nuda zabija!

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2010 14:25
I to dosłownie. Nudna praca, nudne życie może być przyczyną wielu chorób. Niestety ministerstwo przed tym nie ostrzega.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy: palacze mają niższe IQ

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2010 12:26
Izraelscy badacze przebadali 20 tysięcy rekrutów: palący wypadli gorzej w testach na inteligencję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przed wirusem HIV mogą uchronić banany

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2010 14:25
Według naukowców lektyna uzyskana z bananów jest równie skuteczna jak stosowane obecnie niektóre leki przeciw HIV
rozwiń zwiń
Czytaj także

Męska grypa nie jest mitem. Oni naprawdę cierpią!

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2010 12:18
Okazuje się, że tak zwana męska grypa – skłonność mężczyzn do częstszego, dłuższego i cięższego przechodzenia chorób - bynajmniej nie jest mitem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwszy na świecie całkowity zakaz reklamy tytoniu

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2010 09:58
Australia zostanie pierwszym na świecie krajem, w którym będzie obowiązywał całkowity zakaz reklamy wyrobów tytoniowych. Producenci nie będą mogli umieszczać na opakowaniach papierosów nazw ani symboli swej marki.
rozwiń zwiń