Nauka

EKOLOGIA: Mrówcze wojny

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2008 08:31
Słowo o żyrafach, akacjach i mrówkach.

Zmniejszanie populacji afrykańskich dużych ssaków może mieć dużo większe skutki niż przypuszczaliśmy. Chociaż zwierzęta, takie jak żyrafy czy słonie, żywią się liśćmi akacji, to właśnie akacje cierpią z powodu przetrzebienia tych gatunków.

Wszystko to przez mrówki. W niezakłóconym ekosystemie żyrafa zjada akację, a więc drzewo broni się przed nią, żyjąc w symbiozie z pewnym rodzajem mrówek. Owady te żywią się nektarem z akacji, a w zamian odstraszają długoszyich i długonosych łakomczuchów. Jeśli jednak wielkich ssaków brakuje, akacje wydzielają mniej nektaru, ilość mrówek zmniejsza się i stają się one podatne na ataki innych rodzajów mrówek – nie żyjących w symbiozie z akacjami. Kiedy zaś akację zdobędą „złe mrówki”, drzewo jest w prawdziwym niebezpieczeństwie. Badania naukowców z Uniwersytetu Florydy pokazują najpełniej, jak łatwo jest zakłócić subtelną harmonię, która istnieje w przyrodzie.

Na podstawie: University of Florida

 

 

Zobacz więcej na temat: ekologia Floryda
Czytaj także

Sprawdź, które jajka jeść a których nie

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2010 16:34
Jakie jaja wybrać, by były smaczne, zdrowe i dobrej jakości? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na oznaczenia i numer na skorupce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spalarnia odpadów w Olsztynie

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2010 06:23
Ma kosztować ponad 500 milionów złotych. Są już na ten cel zarezerwowane unijne pieniądze - ponad 300 milionów złotych. Projekt systemu zagospodarowania odpadów komunalnych w Olsztynie, bo tak oficjalnie nazywa się przedsięwzięcie dotyczące spalarni odpadów, od roku figuruje na liście tzw. kluczowych projektów unijnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łódź zieloną stolicą Europy

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2010 06:23
"Zielona stolica Europy" to prestiżowy tytuł przyznawany przez Komisję Europejską miastom najbardziej przyjaznym dla środowiska.
rozwiń zwiń