Eksperyment rozpoczął się we wtorek. Wawrzyniec Kuc, koordynator projektu poinformował, że testy w komorze termoklimatycznej są pierwszym etapem przygotowań do kolejnej ekstremalnej wyprawy rowerowej Valeriana Romanovskiego - badacza możliwości ludzkiego organizmu.
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl
Trzech uczestników - Kuc, Romanovski i Piotr Śliwiński - będzie przebywać w arktycznym mrozie bez przerwy nawet do stu godzin. - Chcemy, w warunkach bezpiecznych i całkowicie monitorowanych, nauczyć się pewnych rzeczy, poszukać słabych punktów w naszych zachowaniach i ekwipunku - wyjaśnił koordynator projektu.
W trakcie eksperymentu temperatura w komorze termoklimatycznej osiągnie co najmniej minus 50 stopni Celsjusza, a odczuwalna, przy symulacji podmuchów wiatru, będzie jeszcze niższa. Komora zostanie naśnieżona i oświetlona w sposób imitujący zmianę pór dnia i nocy, będzie też stale monitorowana kilkoma kamerami (planowana jest transmisja internetowa).
Projekt jest monitorowany przez ekspertów różnych dziedzin nauki - inżynierów, lekarzy, biochemików, dietetyków, psychologów, fizjologów, trenerów przygotowania fizycznego. Sprawdzą oni ludzkie zachowania i możliwości w skrajnie ekstremalnych warunkach klimatycznych.
Uczestnicy testów będą musieli samodzielnie urządzić stanowiska do spania, jedzenia, podejmowania aktywności ruchowej, która jest warunkiem przetrwania w ekstremalnie niskich temperaturach. Dodatkowo zespół szkoleniowy Survivaltech będzie symulował sytuacje awaryjne (zepsucie sprzętu, złamanie nogi, wpadnięcie do przerębla) i testował schematy zachowania w nich.
W drugim etapie - w lutym przyszłego roku - uczestnicy eksperymentu wraz z testowanym sprzętem, wyjadą do rosyjskiej Jakucji. Tam Romanovski wraz z zespołem chce pokonać na rowerze 1000 kilometrów - z Jakucka przez Góry Wierchojańskie do wioski Ojmiakon, nazywanej "biegunem zimna". Notowane są tam rekordowo niskie temperatury na świecie (sięgające minus 70 stopni Celsjusza.
***
Działające od 2016 roku Laboratorium Badań Technoklimatycznych jest jedynym w Polsce i Europie Środkowowschodniej centrum naukowo-dydaktycznym, w którym realizowane są interdyscyplinarne badania obiektów inżynierskich w warunkach skrajnych narażeń klimatycznych i środowiskowych - w skrajnie niskich i wysokich temperaturach, przy ekstremalnej wilgotności lub nasłonecznieniu, a także przy narażeniach spowodowanych zjawiskami atmosferycznymi takimi jak opady deszczu, szronienie lub rosienie.
Laboratorium dysponuje komorą termoklimatyczną o powierzchni całkowitej 204 m kw. Na co dzień wykonuje się tam badania pojazdów, maszyn i urządzeń technicznych.
kk