Nauka

Brytyjska superbakteria

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2010 15:30
Uwaga! Bakterie uodparniają się na wszystkie antybiotyki.

W szpitalach Wielkiej Brytanii pojawiły się kolejne gatunki bakterii oporne nawet na najsilniejsze antybiotyki.

Pisze o tym serwis "BBC News/Health". Wszystko dzięki enzymowi NDM-1.

Bakterie, wytwarzające ten enzym przywędrowały na Wyspy Brytyjskie najprawdopodobniej razem z pacjentami, którzy w Indiach czy Pakistanie poddawali się operacjom – np. plastycznym. NDM-1 może występować u rozmaitych gatunków bakterii, np. u Escherichia coli, uodparniając je na jedną z najsilniej działających grup antybiotyków - karbapenemy, stosowane w razie poważnych zagrożeń.

Zachodzi obawa, że te szczepy bakterii, które już wcześniej sprawiały duże problemy antybiotykom, teraz mogą zdobyć nową „broń” - enzym NDM-1. Jeśli zmutowane bakterie wywołałyby infekcję, byłaby ona niemal niemożliwa do zwalczenia.

Choć na razie odnotowano tylko kilkadziesiąt zachorowań, specjaliści już teraz obawiają się, że zagrożenie będzie przybierało na sile. 

O bakteriach wytwarzających NDM-1 donoszono już w USA, Kanadzie, Australii i Holandii. Na łamach pisma "Lancet Infectious Diseases" specjaliści wezwali do ścisłego nadzoru oraz opracowania nowych leków. Szybka identyfikacja i izolacja zakażonych ma kluczowe znaczenie dla ograniczenia liczby zachorowań. Pomagają także proste środki zapobiegawcze, jak dezynfekcja sprzętu czy mycie rąk przez lekarzy i pielęgniarki, którzy stykają się z chorymi.

(ew/pap)

Czytaj także

Tlenek azotu uodparnia bakterie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2009 15:32
Odkrycie mechanizmu odporności bakterii pomoże w leczeniu chorób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ozonem w świńską grypę

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2009 12:51
Kwaśna woda ozonowana zabija prawie wszystkie wirusy A/H1N1. Jest tania, prosta w produkcji i nieszkodliwa dla środowiska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystko, co trzeba wiedzieć o antybiotykach

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2009 22:10
Naukowcy biją na alarm - lecznicza skuteczność antybiotyków jest coraz mniejsza. Bierzemy antybiotyki za często i kiedy nie trzeba.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd biorą się toksyny i jak się ich pozbyć?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2007 00:00
Toksyny są przyczyną bólów głowy, alergii, zmęczenia, przeziębień, katarów, bólów brzucha i nerek. Jak pozbyć się toksyn?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antybiotyki

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2009 10:45
rozwiń zwiń