Mimo iż, naukowcy od wielu lat badają geny, to wciąż nie wiedzą za co odpowiada większość z nich.
DNA człowieka składa się z kilkudziesięciu tysięcy genów i dlatego tak trudno jest ustalić, za co odpowiada pojedyncza, podstawowa jednostka dziedziczności. Dlatego każde odkrycie dotyczące właściwości danego genu jest spektakularnym wydarzeniem w świecie nauki.
Jak tłumaczy profesor Ewa Bartnik, to jacy jesteśmy nie jest jedynie wynikiem dziedziczenia, ale także sposobu odżywiania, miejsca zamieszkania, rodzaju pracy i wielu innych czynników środowiskowych. Ludzie bardzo często myślą, że większość swych cech "dostali w spadku" po przodkach.
- Nawet w szkole na lekcjach biologii nauczyciele uczą na przykład, że kolor oczu, czy włosów jest cechą dziedziczną - opowiada w "Spotkaniu z Mistrzami" profesor Bartnik.
Wyjaśnia także, że cechy osobowości czy podatność na cukrzycę warunkują różne geny. Jednak naukowcy wciąż nie wiedzą jaka ich ilość determinuje daną cechę.
Więcej na temat historii genetyki, mitochondriów i publikacji dotyczących genów w "Spotkaniu z Mistrzami". Gościem programu Doroty Truszczak była profesor Ewa Bartnik, znany genetyk, pracownik Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego, współautorka między innymi podręczników szkolnych i akademickich.
(ap)