Nauka

Australopitek chodził wyprostowany

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2011 12:40
Dotąd mieliśmy co do tego sporo wątpliwości. Rozwiało je odnalezienie kości stopy sprzed 3 milinów lat.

Kość stopy należąca do australopiteka sprzed około trzech milionów lat jest dowodem na to, że przedstawiciele gatunku Australopithecus afarensis poruszali się sprawnie na dwóch nogach w postawie wyprostowanej. Donosi o tym prestiżowe czasopismo "Science". 

Gatunek Australopithecus afarensis żył między ok. 3,7 a 1,3 mln lat temu w Afryce i prowdopodobnie należy do elitarnego grona przodków człowieka współczesnego. Jego najsłynniejszą przedstawicielką jest "Lucy", której szkielet, kompletny w 40 proc., odkryto w 1974 r. w pobliżu osady Hadar w Etiopii.

Już na podstawie szkieletu Lucy naukowcy doszli do wniosku, że australopiteki były zdolne do poruszania się na dwóch nogach. Pozostawało jednak pytanie, czy szło im to sprawnie i – co za tym idzie – jak często korzystały z tej umiejętności. Jeśli tak, oznaczałoby to rezygnajcę z nadrzewnego trybu życia i wyjście na sawannę.

Carol Ward z University of Missouri wraz z zespołem opisują świetnie zachowaną kość śródstopia, odkopaną w pobliżu osady Hadar. Jest to tzw. czwarta kość śródstopia, licząc od palucha, łącząca podstawę stopy z palcem. Naukowcy podkreślają, że swoim kształtem bardziej zbliża się do analogicznej kości u człowieka niż u małp. Zdaniem badaczy, z analizy kości wynika, że wysklepiona stopa australopiteka wyzbyła się funkcji chwytania na rzecz chodzenia. Mówic krótko, Lucy chodziła tak jak my.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: Afryka Etiopia
Czytaj także

Czaszka to dziadek do orzechów

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2009 12:34
Czaszki dawnych ludzi kształtowane były poprzez adaptacje do pożywienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nasz nowy przodek

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2010 09:55
Odkryto kolejnego, nieznanego dotąd przodka człowieka Australopithecus sebida.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prześwietlono czaszkę nowo odkrytego praczłowieka

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2010 12:30
Fizycy z Grenoble we Francji zbadali czaszkę hominida, Australopithecus sediba.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najstarsze narzędzia na świecie

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2010 14:10
Kiedy człowiek po raz pierwszy użył narzędzi? Archeolodzy ciągle się spierają. Najnowsze odkrycia wskazują, że było to 3,4 mln lat temu.
rozwiń zwiń