Nauka

Płukanie ust w ciąży zapobiega wcześniactwu

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2011 11:00
Naukowcy odkryli, jak zmniejszyć ryzyko przedwczesnego porodu. Trzeba płukać zęby. Oczywiście, bezalkoholowym płynem antybakteryjnym.

Wynika to z badań zaprezentowanych podczas dorocznej konferencji położników w San Francisco. - Wyniki naszych badań demonstrują, że łagodzenie chorób przyzębia ma bezpośredni związek z porodem przed terminem - komentuje dla serwisu "EurekAlert" Marjorie Jeffcoat, jedna z autorek pracy.

Przedwczesne porody są powodowane przez wiele czynników. Wiążą się jednak z częstszym występowaniem chorób i większym zagrożeniem życia. Wcześniactwo trudno przewidzieć i niełatwo mu zapobiec. Jak widać, pomocna może być nawet kontrola stanu uzębienia.

Kontrolowane, ślepe badania kliniczne dotyczyły 204 ciężarnych kobiet, które cierpiały na choroby przyzębia, ale nie chciały dbać o higienę jamy ustnej i nie miały infekcji dróg rodnych. 49 kobiet płukało usta płynem antybakteryjnym zawierającym chlorek cetylpirydyny (CPC), pozostałych 155 stanowiło grupę kontrolną.

Okazało się, że w grupie płuczącej usta ryzyko urodzenia się dziecka przez 35. tygodniem ciąży było znacząco niższe, a waga urodzeniowa oraz dojrzałość noworodka - wyraźnie wyższe. Nie stwierdzono szkodliwych działań ubocznych płynu. 

(ew/pap)

Czytaj także

Komórka matki nie równa żadnej innej

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2011 10:46
Zastosowanie komórek macierzystych matki lub komórek zgodnych z nimi immunologicznie mogłoby pozwolić na leczenie wrodzonych chorób dziecka jeszcze… przed porodem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zestaw do testu na ojcostwo dostępny w aptekach

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2011 13:26
Zestaw umożliwiający pobranie próbek DNA dla ustalenia ojcostwa wprowadzono do sprzedaży w sieci sklepów farmaceutyczno-drogeryjnych Bootsa w Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po zwolnieniu chorobowym krótszy urlop? Także dla kobiet w ciąży

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 09:20
Pracownicy na zwolnieniach lekarskich i młode matki mogą stracić po powrocie do pracy część wolnego. Tak zakładają propozycje Komisji Europejskiej, które trafiły zarówno do pracodawców, jak i do związków zawodowych wszystkich członków Unii.
rozwiń zwiń