Nauka

Kosmos: patrzymy trzy razy dalej niż wcześniej

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2011 20:00
Astronomowie pobili kolejny rekord w pomiarach kosmosu. Swym radioteleskopowym okiem sięgnęli trzykrotnie dalej, niż było to możliwe do tej pory.


Do pomiarów wykorzystali teleskop VLBA, składajacy się z dziesięciu okrągłych anten satelitarnych o średnicy 25 metrów, rozsianych od Hawajów po Karaiby. Pomagał także teleskop Green Bank w Wirginii Zachodniej. Teleskopy te są tak dokładne, że, patrząc przez nie, można by, siedząc w Moskwie, czytać gazetę rozłożoną w Lizbonie. Dzięki nim astronomowie zobaczyli w kosmosie galaktykę odległą od nas o 450 milionów lat świetlnych. Dotychczasowy rekord wynosił 160 milionów lat świetlnych. 

Zdaniem astronomów te nowe możliwości pozwolą odkryć naturę tzw. ciemnej energii, z której składa się 70 procent wszechświata. Mają też pomóc w poszukiwaniu kolejnych planet pozasłonecznych. O swoich sukcesach poinformowali astronomowie z Narodowego Obserwatorium Radioastronomicznego w USA.

(iar)

Czytaj także

Nowa planeta - Kepler 10b

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2011 17:30
Jesteśmy świadkami jednego z najciekawszych odkryć w historii, naukowcy z NASA znaleźli planetę podobną do Ziemi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy poznają wszystkie tajemnice komet?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 11:31
Amerykańska sonda Stardust przeleciała tuż obok komety Tempel 1. To bliskie spotkanie ma dostarczyć nowych informacji na temat komet i ich ewolucji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NASA zaprezentowała zdjęcia komety Tempel 1

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2011 13:21
Zdjęcia wykonała sonda Stadust-NExT podczas przelotu koło jądra komety. Widać na nich m.in. krater wytworzony uderzeniem "pocisku" wysłanego przez sondę Deep Impact w 2005 r.
rozwiń zwiń