Nauka

Spaliny gorsze niż kokaina

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2011 06:00
Zanieczyszczone powietrze jest sprawcą większej liczby zawałów niż kokaina czy alkohol - ustalili belgijscy eksperci.

Badania zespołu Tima Nawrota ukazały się na łamach prestiżowego pisma "Lancet". 

Tim Nawrot z Uniwersytetu Hasselt w Belgii zestawił rezultaty 36 badań. Okazało się, że czynnikiem, który ma największy wpływ na częstotliwość ataków serca, jest ekspozycja na spaliny. Na drugim miejscu znalazł się nadmierny wysiłek fizyczny, potem spożycie nadmiernej ilości alkoholu i kawy, a dopiero dalej złość, seks, kokaina, marihuana i infekcje dróg oddechowych.

Z informacji Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że zanieczyszczenie powietrza stanowi główne środowiskowe zagrożenie dla zdrowia i każdego roku jest przyczyną około dwóch milionów przedwczesnych zgonów na świecie.

- Lekarze zawsze rozpatrują konkretne przypadki. Czynniki niskiego ryzyka mogą wydawać się mało znaczące na poziomie indywidualnym, jednak jeżeli są powszechne na poziomie populacji, mają większe znaczenie dla zdrowia publicznego - mówi Nawrot. - Z badanych czynników wywołujących zawał, kokaina ma największą siłę w indywidualnych przypadkach, ruch uliczny ma jednak większy wpływ na populację, gdyż więcej osób ma z nim kontakt – uważają badacze. Gdyby wyeliminować ten czynnik, znacznie więcej zgonów można byłoby uniknąć.

Choć w badaniach nie zostały uwzględnione efekty biernego palenia, Nawrot zauważa, że są one najprawdopodobniej zbliżone do wpływu zanieczyszczonego powietrza. Wcześniejsze analizy wykazały, że w miastach, gdzie wprowadzono zakaz palenia w miejscach publicznych odnotowano znaczny spadek częstotliwości zawałów.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: Belgia kawa medycyna
Czytaj także

Doświadczenie bliskiej śmierci to efekt CO2?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2010 10:42
Oślepiające światło, poczucie oddzielenia od ciała, radości i spokoju, spotkanie z istotą boską – tak opisywane jest w medycynie i literaturze tzw. doświadczenie bliskiej śmierci. Ludzie, który je przeżyli mogą winić za to dwutlenek węgla – przypuszczają naukowcy ze Słowenii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pedałuj w pracy

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2011 06:00
Przenośny "rowerek" może poprawić stan zdrowia pracowników biurowych - informuje "British Journal of Sports Medicine".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niscy Indianie z Andów nie chorują

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2011 07:00
Zaburzenie, które odpowiada za niski wzrost niewielkiej populacji górali z Ekwadoru, może też chronić ich przed nowotworami i cukrzycą – donoszą naukowcy.
rozwiń zwiń