Nauka

Bez paniki - radioaktywna chmura nad Polską jest niegroźna

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2011 10:00
- Mówienie o chmurze, to absolutna przesada. Jeżeli już, to jest to obłoczek – uspakajał w "Czwartym wymiarze" Czwórki dr Stanisław Latek z Państwowej Agencji Atomistyki.
Audio

Stężenie substancji radioaktywnych w powietrzu nad Polską wynosi kilkadziesiąt mikrobekereli. Dla porównania, kiedy 26 kwietnia 1986 roku miała miejsce awaria w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, w powietrzu nad naszym krajem odnotowano około dwustu bekereli. To znacząca różnica, dlatego nie ma powodów do paniki. Masowe wykupywanie z aptek płynu Lugola i jodu jest bezcelowe.

- Jeżeli by się coś zdarzyło w Polsce, to będziemy łykać pigułki KJ, czyli jodek potasu, a płyn Lugola będzie podawany tylko maluchom, żeby łatwiej połknęły – tłumaczy dr Latek.

Choć obecna awaria w elektrowni atomowej w Japonii trwa już dłużej, niż ta w Czarnobylu, nie mamy powodów do obaw. Tam wybuchł reaktor,  palił się grafit, stopił się rdzeń i materiały radioaktywne z rdzenia wydostawały się z ogniem i strumieniem gorącego powietrza  w górę, co ułatwiło dyfuzję. Na razie w Japonii nie mamy do czynienia z tego typu katastrofą.

- To inny mechanizm, inna ilość źródła promieniotwórczego i inny sposób rozprzestrzeniania się po planecie – wylicza gość "Czwartego Wymiaru".

W Międzynarodowej Skali Zdarzeń Atomowych "INES" Japonia otrzymała pięć punktów. To o dwa mniej niż Czarnobyl, zatem zważywszy na odległość od miejsca katastrofy, przynajmniej na razie, nie mamy powodów do paniki.

A jeśli chcecie się dowiedzieć, jak długo chmura, czy wspomniany wcześniej obłoczek radioaktywny będzie się utrzymywał nad Polską, a także jak będzie wpływała na niego pogoda, posłuchajcie fragmentu audycji "Czwarty Wymiar". Dźwięk znajdziecie w ramce po prawej stronie.

KaW

Czytaj także

Japonia: zakaz sprzedaży napromieniowanej żywności. "Zagraża zdrowiu"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2011 06:05
Japonia nakazała wstrzymanie sprzedaży żywności pochodzącej z prefektury Fukushima. O decyzji poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elektrownia atomowa: czarny dym nad reaktorem

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2011 09:22
Nad reaktorem numer 3 w uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima w Japonii unosi się coraz więcej czarnego dymu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elektrownia atomowa po polsku

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2011 09:20
- Na świecie mamy kilkaset reaktorów różnego typu i z tego co wiem, ta flota cały czas się rozbudowuje – tak o rozwoju energetyki jądrowej mówił w "Czwartym Wymiarze" dr Przemysław Olbratowski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Napromieniowanie w Fukushimie znacznie przekracza dopuszczalne normy

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2011 07:30
Pracownicy reaktora numer 2 w japońskiej elektrowni Fukushima zostali ewakuowani.
rozwiń zwiń