Nauka

Muzyka wyostrza percepcję

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2011 22:00
Muzyka wpływa nie tylko na nastrój. Słuchanie radosnych albo smutnych kompozycji może nawet zmienić sposób, w jaki postrzegamy rzeczywistość.
studio radiowe
studio radioweFoto: zdjęcie ilustracyjne

O wpływie muzyki na percepcję poinformowali naukowcy z holenderskiego Uniwersytetu Groningen na łamach "PLoS ONE"

Nie od dzisiaj wiadomo, że muzyka i nastrój ściśle się ze sobą wiążą. Okazuje się, że słuchanie utworów muzycznych wpływa nie tylko na nasze samopoczucie. Naukowcy dowiedli, że zmieniają też sposób, w jaki postrzegamy świat.

Ludzie, którzy sami są szczęśliwi, szybciej i łatwiej rozpoznają inne szczęśliwe twarze. To udowodnione. A skoro muzyka może nas wprawić w dobry nastrój, być może będzie w stanie sprawić, że łatwiej wyłowimy z tłumu tych z radosna miną.

Jacob Jolij i Maaike Meurs z Wydziału Psychologii na Uniwersytecie Groningen przeprowadzili eksperyment, podczas którego poprosili grupę osób o posłuchanie muzyki - wesołej albo smutnej. W tym czasie ochotnicy rozpoznawali nastrój wyrażany przez rysunkowe, schematyczne "buźki". Muzyka mocno wpływała na to, co widzieli - relacjonują naukowcy - najlepiej rozpoznawali twarze o wyrazie odpowiadającym nastrojowi muzyki. Co więcej, jeśli prezentowana buźka nie wyrażała uśmiechu, ale odtwarzana w tym czasie muzyka była radosna, badani mieli tendencję do rozpoznawania w "rysach" buźki radości. Analogicznie reagowali, słuchając muzyki ponurej.

- Widzenie rzeczy, których nie ma, jest wynikiem pewnych zachodzących w mózgu procesów, na których opiera się świadoma percepcja - tłumaczy Jolij. Mózg bezustannie porównuje wszystkie napływające informacje - te, które do niego docierają, np. poprzez wzrok, z tym, czego oczekuje na podstawie naszych doświadczeń i wiedzy na temat świata. Efektem całego procesu jest nasze doświadczenie rzeczywistości, złożone, jak sie okazuje, nie tylko z tego, co naprawde istnieje, ale i tego, co na nią „nałożymy” od siebie. - Można sądzić, że mózg tworzy swoje oczekiwania nie tylko na podstawie doświadczeń, ale również nastroju - dodaje Jolij. 

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: MUZYKA psychologia
Czytaj także

Przyszłość należy do muzyków

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2008 08:13
Dzieci, które uczą się gry na instrumencie muzycznym przez co najmniej trzy lata, dużo lepiej radzą sobie nie tylko w zajęciach związanych ze słuchaniem, ale i w tych, które wymagają sprawności werbalnej czy wyobraźni przestrzennej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słuchanie muzyki

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2008 10:45
Słuchanie muzyki
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lekcje muzyki w dzieciństwie to inwestycja w mózg

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2011 12:00
Posyłanie dzieci na lekcje muzyki to dobra inwestycja w ich przyszłość. Może bowiem zaowocować większą sprawnością intelektualną w podeszłym wieku.
rozwiń zwiń