Nauka

Czechy walczą o powrót naukowców

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2011 10:00
Dobrzy naukowcy są prawdziwym skarbem. Wiedzą o tym władze Czech. Czesi postanowili zachęcić do powrotu najzdolniejszych czeskich badaczy pracujących za granicą.

W tym celu rząd w Pradze stworzył specjalny program i wyasygnował blisko pół miliarda koron (około 85 mln zł) - donosi praski dziennik "Hospodarzske noviny". Program ministerstwa oświaty nazwany "Powrót" (czes. "Navrat") ma trwać do 2019 roku. Zebrane fundusze mają pomóc w zakupie niezbędnego sprzętu, wyposażenia laboratoriów, a także zostaną przeznaczone na wynagrodzenia dla pracowników.

Resort oświaty spodziewa się, że w ciągu pierwszego roku uda się ściągnąć z powrotem do Czech 15 wybitnych naukowców, a w kolejnych dwóch - 16. Dzięki temu mogłoby powstać 31 zespołów badawczych, kierowanych właśnie przez specjalistów, którzy zdecydowaliby się na powrót. Cały projekt będzie finansowany z budżetu państwa. O specjalną dotację z ministerstwa oświaty mogą starać się pracownie naukowe oraz uczelnie wyższe. Instytucje muszą jednak dokładnie opisać projekt badawczy, przedstawić zespół naukowy, a także wymienić nazwisko naukowca, którego chciałyby pozyskać.

Kilka miesięcy temu podobny program rozpoczęła Rosja. Jak wiadomo, za granicą od lat pracuje także wielu Polaków, którzy w kraju nie mieli dotąd odpowiednich warunków rozwoju. Może warto zachęcić ich do powrotu?

(ew/pap)

Czytaj także

Naukowcy dostaną w przyszłym roku 7,2 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2011 19:15
Praca nad ogniwami wodorowymi, walka z chorobami cywilizacyjnymi czy zwalczanie cyberterroryzmu, to priorytety, które zamierza wspierać Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poznańska uczelnia ma badawczą stację polarną

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2011 12:46
Dwa niewielkie budynki stanęły na wyspie Spitsbergen, 1300 kilometrów od bieguna północnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy naukowcy zbadali czarną dziurę w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2011 17:00
Zespół astronomów kierowany przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego opublikował wyniki szczegółowej analizy źródła rentgenowskiego Cygnus X-1, zawierającego masywną czarną dziurę.
rozwiń zwiń