Nauka

Nowy rok akademicki z nowym prawem

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2011 11:30
Rozpoczęcie nowego roku akademickiego zbiega się w tym roku z poważnymi zmianami prawnymi. Drugi kierunek studiów będzie odpłatny, docentura zostaje zlikwidowana, a wykładowca nie może mieć kilku etatów.

1 października wchodzą w życie dwie ustawy, wprowadzające m.in. odpłatność za drugi kierunek studiów i ograniczenia pracy wykładowców na kilku uczelniach.Tylko najlepsi studenci będą zwolnieni z opłaty za drugi fakultet. 

Profesorze, zdecyduj, gdzie wykładasz

Inną ze zmian, które wprowadza nowelizacja, jest ograniczenie tzw. wieloetatowości. Wykładowcy zatrudnieni na uczelniach publicznych będą mogli pracować na etacie tylko w jednej jeszcze placówce naukowej lub akademickiej, a i na to będą musieli uzyskać zgodę rektora. Ponadto na stanowiskach, między którymi istnieje bezpośrednia podległość służbowa, nie będą mogły być zatrudniane osoby blisko spokrewnione lub spowinowacone. Ograniczenie to nie będzie dotyczyło tych pracowników, którzy swoją funkcję (np. dziekana i prodziekana) objęli w wyniku wyborów.

Zgodę ministra nauki z kolei będzie musiała uzyskać uczelnia, która będzie chciała zwiększyć nabór na studia. Bez takiej zgody będzie mogła zwiększyć liczbę nowych studentów tylko o 2 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Ograniczenie to nie będzie dotyczyło szkół artystycznych.

Krajowe Ramy Kwalifikacji

To wytyczne, według których uczelnie będą miały prawo same tworzyć nowe kierunki studiów i układać ich programy. Obecnie istnieje lista zatwierdzonych przez ministerstwo nauki kierunków, spośród których uczelnie mogą wybierać. Jeśli mają odpowiednią kadrę i zaplecze, mogą prowadzić dany kierunek. Krajowe Ramy Kwalifikacji mają pozwolić szkołom tworzyć więcej kierunków interdyscyplinarnych oraz lepiej dostosować program kształcenia do wymagań rynku pracy oraz zintegrować polski system szkolnictwa z systemem Unii Europejskiej.

Ponadto, uczelnie będą miały obowiązek monitorować losy swoich absolwentów, co ma pozwolić im ocenić, czego powinni uczyć studentów, żeby łatwiej im było znaleźć satysfakcjonującą pracę.

KNOW czyli Krajowe Naukowe Ośrodki Wiodące

Najlepsze wydziały na uczelniach (zarówno publicznych, jak i prywatnych) będą mogły starać się o status KNOW (Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących) na pięć lat. W tym czasie otrzymają zwiększoną dotację na działalność. Ich pracownicy otrzymają dodatki do wynagrodzeń, a doktoranci wyższe stypendia. KNOW będą też miały pierwszeństwo przy ubieganiu się o granty na badania oraz dofinansowanie zakupu sprzętu.

Nie ma docentów. Nie rozwijasz się? Degradacja

Zmiany dotkną też kadrę uczelnianą. Zlikwidowane zostanie stanowisko docenta, a na stanowisku adiunkta i asystenta pracownik będzie mógł być zatrudniony maksymalnie przez osiem lat. Jeśli w tym czasie nie uzyska wyższego stopnia naukowego, a tym samym możliwości awansu, to czeka go degradacja. Przy czym te akurat przepisy wejdą w życie z dwuletnim opóźnieniem - 1 października 2013 roku.

Naukowa samodzielność możliwa z tytułem doktora

Naukowiec, który nie ma habilitacji (ale ma znaczne, twórcze osiągnięcia) będzie mógł zostać samodzielnym pracownikiem naukowym i np. być promotorem prac doktorskich, pod warunkiem, że Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów wyrazi na to zgodę. Prawo do zatrudnienia jako samodzielni pracownicy naukowi zyskają też doktorzy, którzy przez co najmniej pięć lat pracowali jako samodzielni pracownicy naukowi za granicą, w krajach, w których habilitacji nie ma.

Honorowane będą też dyplomy magisterskie i doktorskie uzyskane w państwie członkowskim Unii Europejskiej, państwie członkowskim Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA). Nie będzie potrzebna, wymagana obecnie, nostryfikacja.

Według danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, obecnie w Polsce jest 458 szkół wyższych. Z tego 132 to uczelnie publiczne, a 326 - niepubliczne. Cały czas bardziej popularne jest studiowanie na studiach stacjonarnych, na które uczęszczało o w zeszłym roku ok. 52 proc. studentów.

(ew/pap)

Czytaj także

Wielka szansa na promocję Polski

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2008 19:12
Czy na Uniwersytecie Columbia powstanie Katedra Studiów Polskich? Starania trwają.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nasz człowiek w Chicago

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 04:11
Profesor Michał Paweł Markowski został szefem Katedry Języka Polskiego i Literatury na Uniwersytecie Illinois w Chicago.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Barbara Kudrycka: ta ustawa poprawi jakość nauczania

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2011 14:48
Prezydent podpisał nowelizację ustaw o szkolnictwie wyższym, o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co dziesiąty student Europy uczy się w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2011 16:09
Raport o Stanie Edukacji "Społeczeństwo w drodze do wiedzy" obnaża wszelkie braki polskiej edukacji. Wskazuje też na sukcesy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czechy walczą o powrót naukowców

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2011 10:00
Dobrzy naukowcy są prawdziwym skarbem. Wiedzą o tym władze Czech. Czesi postanowili zachęcić do powrotu najzdolniejszych czeskich badaczy pracujących za granicą.
rozwiń zwiń