Nauka

Tajemnicze głosy z dna Atlantyku

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 11:10
Biolodzy z University of Massachusetts Amherst (UMA) rozpoznali na nagraniach dźwięków z dna Atlantyku odgłosy waleni i delfinów. Jednak było tam również wiele niezidentyfikowanych głosów...
Audio
Biolodzy z UMass przy pracy, fot. umass.edu
Biolodzy z UMass przy pracy, fot. umass.edu

Ryby głosu nie mają? Biolodzy przypuszczają, że to nieprawda. Od dawna podejrzewają, że wiele ryb, a zwłaszcza te żyjące w ciemnych głębinach, porozumiewa się za pomocą dźwięków.

Postanowili to sprawdzić biolodzy z UMA - Rodney Rountree, Francis Juanes i ich współpracownicy. W głębiny wsłuchiwali się przy pomocy hydrofonów, zabieranych przez wypływających w morze rybaków. W efekcie Rountree i Juanes zgromadzili i poddali analizie 24 godziny nagrań, pochodzących z wód podwodnego kanionu Welkers, leżącego na południe od Georges Bank (wzniesienia w morskim dnie, które oddziela Zatokę Meksykańską od Atlantyku).

Całe to przedsięwzięcie dostarczyło badaczom "bogactwa biologicznych odgłosów", m.in. finwali, humbaków, grindwali, delfinów i co najmniej tuzina innych ciekawych, ale też trudnych do rozpoznania dźwięków, które przypisują waleniom lub rybom. Przykładów takich tajemniczych odgłosów można posłuchać w plikach dźwiękowych dołączonych do artykułu.

Śpiewy miłosne?

Juanes zwraca uwagę, że wiele ryb wykorzystuje specjalne "mięśnie dźwiękowe", za pomocą których wydaje odgłosy o różnych znaczeniach i funkcjach. Naukowcy podejrzewają, że mają one związek z zachowaniami reprodukcyjnymi – albo że pomagają niektórym gatunkom orientować się w otoczeniu.

Jednocześnie Rountree przypomina wcześniejsze wyniki badań, z których wynika, że podwodne dźwięki mają raczej niską amplitudę. W takim wypadku można podejrzewać, że hałas generowany przez ludzi (np. przez statki) może stanowić dla ważnych gatunków morskich duży problem.

Grafiki i wykresy obrazujące parametry nagranych pod wodą burknięć, stuków i różnych odgłosów (w tym przypominających kwakanie) Rountree, Juanes i ich zespół opublikowali w książce "The Effects of Noise on Aquatic Life". Zamieścili też informacje nt. wysokości i częstotliwości dźwięków. W przypadkach niektórych odgłosów rozpoznali wyraźne schematy czasowe. Ustalili na przykład, że odgłosy finwali i delfinów dominują w nagraniu w nocy, wtedy też osiągają apogeum.

(ew/pap/umass.edu/fishecology.org)

Czytaj także

Piękno podwodnego świata

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2009 11:00
Olbrzymie oceanarium w Okinawie w HD.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fascynujący świat ośmiornic

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2009 15:41
Zobacz, jak inteligentni mogą być mieszkańcy oceanów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielorybie związki

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2010 11:00
Wieloryby nawiązują trwałe znajomości i są to związki niekoniecznie między osobnikami odmiennych płci. Do tak zaskakujących wniosków po wieloletnich badaniach doszli naukowcy z Kanady.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jeżowiec widzi całym sobą

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2011 12:00
Naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu wykazali, że ten bezkręgowiec, choć nie ma oczu, to widzi - całym ciałem. Wyniki badań opisali w "Proceedings of the National Academy of Sciences".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sklasyfikuj dialekty waleni

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2011 12:25
Naukowcy badają dialekty waleni, a pomagają im internauci z całego świata. Po wysłuchaniu nagranych w naturze odgłosów, dobierają do nich pasujący fragment melodii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zjadany staje się częścią gospodarza

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 14:15
Tak dzieje się w przypadku morskich orzęsków. Są w połowie drogi pomiędzy zjadaniem glonów a włączaniem ich do swojego organizmu - informuje "New Scientist".
rozwiń zwiń