Nauka

Wykształcenie muzyczne opóźni problemy ze słuchem

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2012 11:32
Pogorszenia słuchu, które następuje wraz z wiekiem, można uniknąć dzięki treningowi muzycznemu - wynika z badań opublikowanych na łamach "Neurobiology of Aging".
Badanie zewnętrznego przewodu słuchowego
Badanie zewnętrznego przewodu słuchowegoFoto: Glow Images/East News
Trening muzyczny opóźnia wystąpienie problemów ze słuchem
Pogorszenia słuchu, które następuje wraz z wiekiem, można uniknąć dzięki treningowi muzycznemu - wynika z badań opublikowanych na łamach "Neurobiology of Aging".  
Naukowcy z Northwestern University (USA) dostarczają pierwszych biologicznych dowodów na to, że długotrwały kontakt z muzyką ma wpływ na proces starzenia się mózgu.
Mierząc automatyczną reakcję mózgu na dźwięki mowy wśród młodszych i starszych muzyków oraz osób niezwiązanych z muzyką, naukowcy doszli do wniosku, że starsi muzycy nie tylko wyróżniali się na tle rówieśników, ale także kodowali bodźce dźwiękowe równie szybko i poprawnie, jak osoby młodsze.
"Dowodzi to, że aktywność, z jaką doświadczamy dźwięków przez całe nasze życie ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego układu nerwowego" - mówi autorka badań dr Nina Kraus.
"To bardzo interesujące i ważne wnioski, które potwierdzają założenie, że trening mózgu, jest w stanie częściowo zapobiec utracie słuchu związanej z wiekiem. Intensywny trening, nawet rozpoczęty w starszym wieku, może poprawić zdolność przetwarzania mowy, a w rezultacie poprawić jakość komunikacji w warunkach hałasu" - dodaje dr Don Caspary z Southern Illinois University, który od lat zajmuje się analizowaniem tego zagadnienia.
Wcześniejsze badania prowadzone przez dr Kraus wykazały m.in., że trening muzyczny może opóźnić wystąpienie problemów z pamięcią i rozumieniem mowy w głośnym środowisku.

Naukowcy z Northwestern University (USA) dostarczają pierwszych biologicznych dowodów na to, że długotrwały kontakt z muzyką ma wpływ na proces starzenia się mózgu.Mierząc automatyczną reakcję mózgu na dźwięki mowy wśród młodszych i starszych muzyków oraz osób niezwiązanych z muzyką, naukowcy doszli do wniosku, że starsi muzycy nie tylko wyróżniali się na tle rówieśników, ale także kodowali bodźce dźwiękowe równie szybko i poprawnie, jak osoby młodsze.

- Dowodzi to, że aktywność, z jaką doświadczamy dźwięków przez całe nasze życie ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego układu nerwowego - mówi autorka badań dr Nina Kraus.

- To bardzo interesujące i ważne wnioski, które potwierdzają założenie, że trening mózgu, jest w stanie częściowo zapobiec utracie słuchu związanej z wiekiem. Intensywny trening, nawet rozpoczęty w starszym wieku, może poprawić zdolność przetwarzania mowy, a w rezultacie poprawić jakość komunikacji w warunkach hałasu - dodaje dr Don Caspary z Southern Illinois University, który od lat zajmuje się analizowaniem tego zagadnienia.
Wcześniejsze badania prowadzone przez dr Kraus wykazały m.in., że trening muzyczny może opóźnić wystąpienie problemów z pamięcią i rozumieniem mowy w głośnym środowisku.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: MUZYKA USA
Czytaj także

Muzyka atakuje z każdej strony

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2010 12:00
Jesteśmy narażeni na słuchanie muzyki, której wcale nie lubimy. Nasz spokój zakłócają miłośnicy słuchania dźwięków z odtwarzaczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiejskie dzieci słyszą gorzej

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2011 11:30
Badania przesiewowe słuchu na Podkarpaciu wykazały, że u około piętnastu procent dzieci występują jakieś odchylenia od normy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego niektóre dźwięki nas irytują?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 14:12
Masz ciarki na plecach, gdy słyszysz skrobanie widelcem po szkle, rysowanie paznokciami po tablicy lub skrzypienie styropianu? To wynik naszych doświadczeń i skojarzeń z przeszłości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słuchawki są śmiertelnie groźne - wynika z badań

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 11:00
Amerykańskie statystyki wypadków z udziałem pieszych noszących na uszach słuchawki wykazały, iż 70 proc. tych zdarzeń zakończyło się śmiercią ofiary.
rozwiń zwiń