Nauka

Rzymska willa w londyńskim parku. Trwają badania

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 14:20
W środę zespół archeologów rozpoczął prace przy odsłonięciu ruin rzymskiej willi na terenie parku położonego w północno-wschodniej części Wielkiego Londynu – informuje serwis internetowy Guardian.
Rzymska willa w londyńskim parku. Trwają badania
Foto: sxc.hu

Ruiny rzymskiej rezydencji z IV wieku znajdują się pod powierzchnią ziemi na terenie Parku Wanstead, znajdującego się w obrębie London Borough of Redbridge – jednej z 20 gmin wchodzących w skład tzw. Londynu Zewnętrznego.

Prace rozpoczęły się od usuwania zewnętrznej warstwy ziemi wraz z podszyciem na stanowisku o wymiarach 80 metrów długości i 50 metrów szerokości. Ma to przygotować grunt przed jego skanowaniem przy użyciu radaru – w ten sposób naukowcy chcą uzyskać obraz ruin.

Pierwsze ślady kompleksu budowli z czasów rzymskich odnaleziono w tym miejscu jeszcze w XVIII wieku. Odsłonięto wówczas fragment ściany z malowidłem przedstawiającym Bachusa ujeżdżającego pantery.

Od tego czasu stanowisko pozostawało nierozpoznane aż do lat 60. XX wieku, kiedy podczas amatorskich prac wykopaliskowych odkryto różne artefakty z czasów rzymskich oraz ślady wskazujące na pozostałości rozległej starożytnej budowli.

Jak poinformował Ryszard Arnopp, przedstawiciel organizacji Wanstead Parkland Communities Project prowadzącej prace na stanowisku, uzyskane wyniki badań umożliwią ocenę rzeczywistych kształtów i położenia rzymskich ruin w terenie oraz podjęcie decyzji o ewentualnej dalszej eksploracji stanowiska.

(ew/pap)

Czytaj także

Sześć posągów w basenie

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 08:00
Niezwykłe znalezisko z z czasów dynastii Sewerów odkryto koło Rzymu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Palmyra - duma polskiej archeologii

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2011 10:12
W samym sercu Pustyni Syryjskiej znajduje się oaza, która w pierwszych wiekach n.e. stała się największym portem przeładunkowym na lądzie. Tam właśnie spotykały się karawany ze Wschodu i z Zachodu, a kupcy wymieniali swe towary.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Herkulanum: poznali tajemnice rzymskiej diety

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2011 14:30
Archeologia nie zawsze bywa poetyczna. Czasami trzeba sięgnąć do latryny. Badacze przebadali pozostałości rzymskich ekskrementów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Góra koło Rzymu była święta dla Etrusków

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2011 09:20
Włoscy archeolodzy z Uniwersytetu La Sapienza odkryli, że góra Cimino niedaleko Rzymu była „świętą górą” Etrusków. Około 1000 roku p.n.e. składali tam ofiary i czcili swe bóstwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W centrum Londynu odnaleziono prehistoryczne kości

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2011 15:05
Archeolodzy odnaleźli kości żubra, jelenia oraz tura. Na niektórych widoczne są ślady nacięć, które mogły powstać w wyniku ćwiartowania zwierząt przy pomocy kamiennych narzędzi przez prehistorycznych ludzi.
rozwiń zwiń