Nauka

Trochę alkoholu może pomóc przed i po zawale

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 12:40
Od dawna było wiadomo, że umiarkowane picie alkoholu chroni przed atakiem serca, teraz okazuje się, że dla mężczyzn jest ono korzystne nawet po zawale.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu

Tak wykazały 20-letnie obserwacje opublikowane na łamach "European Heart Journal".

Badaniami objęto 1818 mężczyzn po zawale serca, którzy co dwa lata byli poddawani testom stanu zdrowia. Sprawdzono, czy chorują na cukrzycę i regularnie zażywają aspirynę oraz jakie mają ciśnienie tętnicze krwi. Co cztery lata wypełniali oni również kwestionariusz dotyczący stylu życia, sposobu odżywiania się, palenia tytoniu i spożywania alkoholu.

Okazało się, że mężczyźni, którzy wypijali dziennie jeden lub dwa kieliszki wina (albo jedną lub dwie szklanki piwa) byli o 34 proc. mniej narażenia na zgon z różnych przyczyn i o 42 proc. z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Ci natomiast, którzy spożywali mniej niż jedną porcje alkoholu, wykazywali o 22 proc. mniejsze ryzyko zgonu.

Korzystny wpływ alkoholu na zdrowie dotyczy jednak wyłącznie spożywania umiarkowanych jego ilości. Mężczyźni, którzy wypijali dziennie co najmniej trzy kieliszki wina, umierali równie często jak abstynenci.

- Nie zachęcamy do picia tych osób po zawale, które nie są jeszcze do tego gotowe. Sugerujemy jedynie, że umiarkowana ilość alkoholu może być korzystna dla zawałowców - podkreśla główna autorka badań prof. Jennifer K. Pai z Brigham and Women's Hospital and the Harvard School of Public Health.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: cukrzyca medycyna
Czytaj także

Złość zabija, uśmiech ratuje

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2011 11:30
Wybuchy złości i gniewu u osób po zawale serca częściej doprowadzają do kolejnego ataku. Z kolei śmiech i wszelkie pozytywne emocje przedłużają życie sercowców - przekonują specjaliści.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sercowe sprawy Polaków. Nie jest dobrze

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2011 06:00
Serce przeciętnego Polaka jest starsze od jego wieku metrykalnego o dziewięć lat - wynika z raportu na temat chorób krążenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie myjesz zębów? Możesz mieć zawał

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2011 10:51
Niewłaściwa higiena jamy ustnej i choroby przyzębia mogą sprzyjać zawałom serca - wynika z badań przeprowadzonych przez specjalistów Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii w Kielcach.
rozwiń zwiń