Starożytne rzymskie wraki u wybrzeży Grecji
Znaleziono je daleko od brzegu, co zmienia nasze poglądy na temat starożytnej żeglugi. Dotąd sądziliśmy, że dawni nawigatorzy poruszali się wzdłuż wybrzeży.
Jak poinformowało greckie Ministerstwo Kultury, wraki odkryto na dnie w głębinach Morza Jońskiego u wybrzeży Grecji. Statki zalegają na głębokości ponad 500 metrów, w rejonie wysp Korfu i Paksos. Pochodzą z około II wieku. Odnalazł je grecki statek oceanograficzny wyposażony w sprzęt do tworzenia obrazów dna morskiego na dużych głębokościach oraz sterowane automatycznie niewielkie łodzie podwodne.
Na zdjęciach wraków widać pozostałości ładunku statków. Ekipoie badawczej udało się podnieść z dna jego fragmenty: wyroby ceramiczne i fragmenty elementów wykonanych z marmuru. Na dnie znajdują się także kamienie balastowe oraz szczątki drewnianych kadłubów wraków.
W tym rejonie będzie przebiegała trasa podwodnego gazociągu między Grecją a Włochami. Przgotowanie dna do projektu sprzyja podobnym odkryciom.
Wraki odkryto na dnie w głębinach Morza Jońskiego u wybrzeży Grecji. Statki zalegają na głębokości ponad 500 metrów, w rejonie wysp Korfu i Paksos. Pochodzą z około II wieku. Odnalazł je grecki statek oceanograficzny ze sprzętem do badania dna morskiego oraz zdalnie sterowanymi podwodnymi robotami.
Na zdjęciach, które zaprezentowało greckie Ministerstwo Kultury, wraków widać pozostałości ładunku statków. Ekipie badawczej udało się podnieść z dna jego fragmenty: wyroby ceramiczne i elementy wykonane z marmuru. Na dnie znajdują się także kamienie balastowe oraz szczątki drewnianych kadłubów wraków.
W tym rejonie będzie przebiegała trasa podwodnego gazociągu między Grecją a Włochami. Przygotowanie dna do projektu sprzyja podobnym odkryciom.
(ew/USAToday)