Nauka

Prastara receptura produkcji rakiji

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 19:55
Archeolodzy odkryli w środkowej Bułgarii kubek z XIV wieku z inskrypcją opisującą rakiję, ciężki napój alkoholowy popularny w rejonie Bałkanów.

Odkrycia dokonano podczas wykopalisk prowadzonych na stanowisku archeologicznym na wzgórzu Trapezica w Wielkim Tyrnowie, stolicy obwodu o tej samej nazwie - informuje serwis internetowy Sofia Echo.

Jak poinformował Bożydar Dymitrow, dyrektor Narodowego Muzeum Historycznego, XIV-wieczny kubek z inskrypcją dotyczącą rakiji jest wyjątkowym znaleziskiem, potwierdzającym, że wytwarzanie tego trunku rozpoczęło się w Bułgarii.

Rakija ma średniowieczne korzenie

Dotychczas przyjmowano, że produkcja tego trunku o wysokiej zawartości alkoholu, otrzymywanego przez destylację przefermentowanych owoców, rozpoczęła się na Bałkanach dopiero w XVI wieku.

Zdaniem naukowców, odkryty artefakt jest potwierdzeniem, że mieszkańcy ówczesnej stolicy państwa bułgarskiego znali rakiję i potrafili ją wytwarzać około 200 lat wcześniej, niż dotychczas sądzono.

(ew/pap)

Czytaj także

Odkorkować cywilizację

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2009 13:43
Alkohol i cywilizacja - kto komu zawdzięcza więcej?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antyczna sekcja zwłok

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2010 08:00
Ruiny rzymskiego szpitala w Bułgarii ujawniają wiele interesujących faktów, dotyczących starożytnej medycyny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bułgaria: pierwowzór europejskich miast już 7 tys. lat temu

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2011 07:00
Bułgarscy archeolodzy są przekonani, że odnaleźli w środkowej Bułgarii pozostałości najstarszego miasta w Europie - informuje serwis internetowy Balkan Travellers.
rozwiń zwiń