Nauka

Gesty szympansów zupełnie jak ludzkie

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2012 00:01
Doktor Anna Roberts ze Stirling University przez 8 miesięcy obserwowała dzikie małpy i zidentyfikowała od 20 do 30 gestów wykonywanych przez zwierzęta.

Szympansy posługują się na przykład skinieniem w celu przywołania innego osobnika albo wymachują rękami by kogoś odpędzić. - One wykonują te gesty celowo, aby wywołać określoną reakcję u innych osobników. To może być brakujący element między małpimi i ludzkimi sposobami komunikacji - mówi Roberts. - Wiemy już, że te gesty musiały znajdować się w repertuarze zachowań naszego wspólnego przodka. To mógł być początek ewolucji języka.

Co ciekawe, ten sam gest może oznaczać kilka rzeczy, ale szympansy są w stanie rozstrzygnąć, co ma na myśli komunikujący, na podstawie kontekstu. To bardzo ludzkie. - Ludzie są w stanie komunikować się z innymi poprzez odczytywanie ich intencji, a my odkryliśmy właśnie, że szympansy mają podobną umiejętność - podsumowuje Roberts.

(ew/PAP)

Czytaj także

Przełomowy gwizd

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2008 14:43
Gwizdy orangutanów otwierają nowy rozdział w studiach nad początkami ludzkiej mowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego szympans nie mówi?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2009 14:14
Dlaczego szympansy nie mówią? Badacze podejrzewają, że odpowiedź tkwi w genie FOXP2.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy stworzą atlas "szympansich gestów". Dogadają się z małpami?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 21:14
Szympansy bardzo sprawnie porozumiewają się dzięki gestykulacji - do takiego wniosku doszli szkoccy naukowcy, którzy postanowili stworzyć katalog gestów tych małp.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szympansy w niewoli mają problemy psychiczne

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2011 13:00
Zachowanie wielu szympansów w ZOO sugeruje, że nie są do końca normalne. Niewola ma wpływ na zdrowie psychiczne małp. Informuje o tym nowy numer PLoS One.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szympans weźmie pod uwagę stan twojej wiedzy

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2012 11:44
Kolejna ciekawostka ze świata szympansów. Okazuje się, że o niebezpieczeństwie uświadamiają tylko tych, którzy naprawdę tego potrzebują.
rozwiń zwiń