Nauka

Stonehenge było kiedyś pokryte reliefami

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2012 14:00
Kamienie słynnej megalitycznej budowli nie były kiedyś tak gładkie jak dzisiaj. Dawni budowniczowie pokryli je reliefami – wynika z badań.
Kamienny krąg Stonehenge
Kamienny krąg StonehengeFoto: Wikipedia/Andrew Dunn


Wiemy to dzięki dokładnym trójwymiarowym skanom laserowym.

Stonehenge to jeden z najsłynniejszych angielskich obiektów. Dzięki skanom na głazach odkryto uprzednio nieznane i niewidoczne dla oka nacięcia na skałach. Z badań English Heritage wynika, że ryty powstały dzięki usunięciu 1-3 mm zewnętrznej warstwy skały, dzięki czemu tworzyły się jaśniejsze linie. Zniknęły one z czasem na skutek działania zjawisk atmosferycznych - po prostu stopiły się ponownie z ciemniejszym tłem.
Wśród 72 odkrytych wizerunków aż 71 przedstawia broń obuchową przypominającą toporki. Jeden ryt przedstawia sztylet.
Już wcześniej podejrzewano, że głazy zostały ozdobione przez budowniczych. W latach 1950. potwierdzono lub podejrzewano istnienie 46 rytów przedstawiających topory. Skan laserowy ostatecznie potwierdził ich istnienie.
Wiemy coraz więcej o słynnym kamiennym kręgu, ale wiele z jego funkcji pozostaje tajemnicą. Najstarsza część budowli pochodzi z połowy trzeciego tysiąclecia p.n.e. Była to świątynia słońca zsynchronizowana z letnim i zimowym przesileniem. W kolejnych wiekach przechodziła przeobrażenia.
Odkryte właśnie ryty pochodzą z epoki brązu. Wyrzeźbiono je około lat 1800-1500 lat p.n.e. Mogą świadczyć o tym, że kamienny krąg został odnowiony, bądź zaczął służyć nowej, religijnej funkcji. Topory i siekiery są znane z mitologii indoeuropejskiej i zwykle wiązane z bóstwami nieba i piorunów. Może krąg zaczął służyć ich kultowi.
Skan ujawnił też, że do Stonehenge podchodziło się od strony północno-wschodniej specjalną procesjonalną drogą, której układ przestrzenny był skoordynowany z obu przesileniami: letnim i zimowym.
- Odkrycie ma spore znaczenie – mówi Marcus Abott z Geomatics and Visualization at ArcHeritage. – Pokazuje również, że nowe technologie mogą przynieść nieznane informacje na temat takich zabytków jak Stonehenge – dodaje.
Słynny krąg z hrabstwa Wiltshire jest na liście UNESCO od 1986 roku. Odwiedza go ok. 1 mln ludzi rocznie. Jeszcze nie raz nas zaskoczy.

(ew/The Independent)

Zobacz więcej na temat: UNESCO
Czytaj także

Szkocka świątynia jest starsza od Stonehenge o 800 lat

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 11:26
Naukowcy badający Stanowisko Ness of Brodgar ustalili, że zespół kamiennych budowli starszych niż Stonehenge mógł być ośrodkiem neolitycznej kultury i prehistoryczną świątynią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stonehenge idzie do remontu

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 14:27
Jedna z najsłynniejszych megalitycznych budowli z przełomu neolitu oraz epoki brązu zostanie zrewitalizowana.
rozwiń zwiń