Nauka

Dentysta lekarzem od wszystkiego?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 00:03
Właśnie tak może się stać już wkrótce. Badania Szkoły Dentystycznej University of California Los Angeles (UCLA) wskazują, że analiza śliny może pomóc w diagnozowaniu wielu chorób, w tym raka.
Dentysta lekarzem od wszystkiego?
Foto: Glow Images/East News
Dentysta lekarzem od wszystkiego?
Właśnie tak może się stać już wkrótce. Badania Szkoły Dentystycznej University of California Los Angeles (UCLA) wskazują, że analiza śliny może pomóz w diagnozowaniu chorób, w tym raka. 
Ale nowotwory to nie wszystko. W ślinie można znaleźć wskazówki na choroby autoimmunologiczne i cukrzycę. Trzeba tylko umieć odpowiedni sposób przeanalizować jej składniki. 
Dr David Wong z UCLA  od lat bada biologiczny skład śliny. Wskazał już kilka wyznaczników, które mogą pomóc w procesie diagnostyki. W najnowszej publikacji na łamach Journal of the American Dental Association wykazał, że ślina składa się z zestawu określonych cząsteczek. Można tam naleźć wszystko - proteiny, ale i nici DNA czy RNA. Odpowiednie dobrane narzędzia są w stanie wyciągnąć stamtąd sporo informacji. Właśnie nad nimi pracuje Wong. 
Diagnostyka medyczna na podstawie śliny to ciągle młoda dziedzina. KWong i jego koledzy próbują sprawić, aby pobranie śliny mogło zastąpić próbki krwi czy innych płynów ustrojowych. Jeśli badania Wonga odniosą sukces, już wkrótce badania wstępne będą mogli wykonywać dentyści. 
(ew/UCLA)

Ale nowotwory to nie wszystko. W ślinie można znaleźć wskazówki na choroby autoimmunologiczne i cukrzycę. Trzeba tylko umieć odpowiedni sposób przeanalizować jej składniki. 

Dr David Wong z UCLA  od lat bada biologiczny skład śliny. Wskazał już kilka znaczników, które mogą pomóc w procesie diagnostyki. W najnowszej publikacji na łamach Journal of the American Dental Association wykazał, że ślina składa się z zestawu określonych cząsteczek. Można tam naleźć wszystko - proteiny, ale i nici DNA czy RNA. Odpowiednie dobrane narzędzia są w stanie wyciągnąć stamtąd sporo informacji. Właśnie nad nimi pracuje Wong. 

Diagnostyka medyczna na podstawie śliny to ciągle młoda dziedzina. Wong i jego koledzy próbują sprawić, aby pobranie śliny mogło w przyszłości zastąpić próbki krwi czy innych płynów ustrojowych. Jeśli badania Wonga odniosą sukces, już wkrótce badania wstępne będą mogli wykonywać dentyści. 

(ew/UCLA)

Czytaj także

Nie trzeba szczotkować zębów przez 3 minuty!

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 14:37
3,8 % Polaków w ogóle nie myje zębów, aż 72 % nie stosuje się do rekomendowanych technik szczotkowania, a połowa naszych rodaków chodzi do dentysty tylko wtedy, gdy już poczuje ból w szczęce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znaleźli najstarszą plombę świata

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2012 13:18
Lęk przed dentystą musiał być nieobcy naszym przodkom już 6500 lat temu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

7 lat więzienia dla dentystki. "Leczyła" zmarłych

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2012 11:05
Taki wyrok zapadł w brytyjskim Birmingham wobec Joyce Trail, która okradła skarb państwa na 1,4 mln funtów wystawiając fikcyjne rachunki na nazwiska zmarłych pacjentów.
rozwiń zwiń