Nauka

Mars obok młodego Księżyca

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 00:02
Ciekawe zjawisko na niebie już w piątkowy wieczór. Nie przegapcie!
 W piątkowy wieczór Mars spotka się z młodym Księżycem. Do koniunkcji dojdzie w wyjątkowo urokliwym zakątku nieba w konstelacji Strzelca - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Oba ciała będzie dzielił dystans tylko 4 stopni.
 
"Wydarzenie to nie będzie łatwe do obserwacji. Około godziny po zachodzie Słońca, a więc w okolicach godziny 16.30 naszego czasu, Mars i Księżyc będą świecić tylko niespełna 10 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem. Trzeba więc obserwować z miejsca, z którego mamy dobry widok na tę część nieba i oczywiście liczyć na bezchmurne niebo" - powiedział astronom.
 
Dodał, że do spotkania dojdzie w bardzo urokliwym rejonie nieba leżącym w konstelacji Strzelca. "Są to okolice centrum nasze Galaktyki i przez to są usiane ciekawymi obiektami z katalogu Messiera. Tak się składa, że podczas koniunkcji, prawie dokładnie w połowie odległości między Marsem i Księżycem, znajdą się: gromada otwartaM21 oraz mgławica M20. Kolejna mgławica emisyjna o nazwie Laguna (M8) znajdzie się około jednego stopnia od Marsa. Około czterech stopni na zachód od Księżyca znajdziemy jeszcze kolejną gromadę otwartą oznaczoną symbolem M32" - opisał dr Olech.
 
Zdaniem naukowca dysponując lornetką o polu widzenia 7-8 stopni wszystkie wymienione obiekty powinniśmy widzieć w jednym polu. "Oczywiście trzeba pamiętać, że ze względu niską wysokość nad horyzontem i łunę zachodzącego Słońca obserwacje obiektów mgławicowych są bardzo trudne" - zaznaczył.

Do koniunkcji dojdzie w wyjątkowo urokliwym zakątku w konstelacji Strzelca - zapowiada dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Oba ciała będzie dzielił dystans tylko 4 stopni.
- Wydarzenie to nie będzie łatwe do obserwacji. Około godziny po zachodzie Słońca, a więc w okolicach 16.30 naszego czasu, Mars i Księżyc będą świecić tylko niespełna 10 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem. Trzeba więc obserwować z miejsca, z którego mamy dobry widok na tę część nieba i oczywiście liczyć na bezchmurne niebo - powiedział astronom.
Do spotkania dojdzie w bardzo urokliwym rejonie nieba w konstelacji Strzelca. - Są to okolice centrum nasze Galaktyki, usiane ciekawymi obiektami z katalogu Messiera. Tak się składa, że podczas koniunkcji, prawie dokładnie w połowie odległości między Marsem i Księżycem, znajdą się: gromada otwarta M21 oraz mgławica M20. Kolejna mgławica emisyjna o nazwie Laguna (M8) znajdzie się około jednego stopnia od Marsa. Około czterech stopni na zachód od Księżyca napotkamy jeszcze gromadę otwartą oznaczoną symbolem M32 - opisał dr Olech.
Zdaniem naukowca, dysponując lornetką o polu widzenia 7-8 stopni, wszystkie wymienione obiekty powinniśmy widzieć w jednym polu. - Oczywiście trzeba pamiętać, że ze względu na niską wysokość nad horyzontem i łunę zachodzącego Słońca obserwacje obiektów mgławicowych są bardzo trudne - zaznaczył.

(ew - PAP-Nauka w Polsce)

Czytaj także

Wszechświat kończy produkcję gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 23:30
Produkuje ich teraz 30 razy mniej niż kilkanaście miliardów lat temu. I to się już nie zmieni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za nami zaćmienie Słońca. Zobacz, jak wyglądało!

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 09:00
We wtorek wieczorem polskiego czasu w Australii nastąpiło całkowite zaćmienie Słońca. Zobacz wszystko na naszych stronach!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Astronomowie odkryli samotną planetę. Leci przez kosmos

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 00:20
W przestrzeni kosmicznej musi być smutno i cicho. O ile gorzej jest, jeśli jest się planetą, która nie ma swojej gwiazdy i leci na oślep...
rozwiń zwiń