Nauka

Pikantne potrawy z Północy

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 20:30
Nawet w prehistorycznej Danii byli tacy, którzy chcieli jeść na ostro. Już 6000 lat temu.

Archeolodzy odkryli skorupy pełne prehistorycznych przypraw. Okazało się, że niektóre przypominały pikantną musztardę.

Nie wiemy, kiedy ludzie zaczęli przyprawiać swoje pożywienie. - Przyprawy rosną dziko jako rośliny w otoczeniu człowieka - mówi Oliver Craig z University of York. - Nigdy nie wiadomo zatem, czy pyłki na stanowisku są wynikiem użycia roślin jako przypraw, czy też znalazły się tam przypadkowo.

Znamy zatem stanowiska sprzed 23 000 lat, gdzie była obecna kolendra, nie wiemy jednak, czy na pewno trafiła tam jako przyprawa. Craig i Hayley Saul, także z University of York, mają natomiast żelazne dowody, że przypraw używano 6100 lat temu.

Ich zespół odnalazł depozyty roślinne w 74 naczyniach odkrytych na neolitycznych stanowiskach w Danii i północnych Niemczech. Był to lokalny pieprz i czosnek.

- Importujemy ostre przyprawy ze Wschodu od około 1000 lat. Ale widać wyraźnie, że lubiliśmy ostre przyprawy już tysiące lat wcześniej - mówi Craig.

To jednak przywodzi na myśl kolejne pytanie: dlaczego ludzie lubią pikantne potrawy? Jest kilka możliwości. Po pierwsze: dezynfekują jedzenie. Po drugie, co wykazano doświadczalnie, konserwują pożywienie, które ma być przechowywane. - Ale, być może, po prostu nam smakuje - komentuje Craig.

(ew/NewScientist)

Zobacz więcej na temat: archeologia NAUKA
Czytaj także

Archeologia: planszówka z epoki brązu

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 13:00
Nawet nasi przodkowie potrzebowali nieco intelektualnej rozrywki. Wykopaliska w południowej Turcji dowodzą tego niezbicie. Badacze znaleźli pionki sprzed 5000 lat.
rozwiń zwiń