Nauka

Skąd pochodzą Wielkopolanie? Naukowcy sprawdzą

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 00:01
Wielkopolska to tygiel kulturowy. To tutaj rodziła się polska państwowość, ale i od wieków napływały kolejne migracje. Naukowcy z Poznańskiego Centrum Archeogenomiki chcą zbadać narodziny i rozwój społeczności Wielkopolski.
Poznańska starówka z lotu ptaka Monika MężyńskaWikipediaCC
Poznańska starówka z lotu ptaka /Monika Mężyńska/Wikipedia/CCFoto: Monika Mężyńska/Wikipedia/CC

Jak wyjaśnia pomysłodawca projektu prof. Marek Figlerowicz z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, archeogenomika to zintegrowane multidyscyplinarne podejście badawcze, dzięki któremu można poznać przeszłość stosując nowatorskie metody wykorzystywane m.in. w biologii molekularnej i antropologii.

- Chcielibyśmy dowiedzieć się, czy ludność zamieszkująca Wielkopolskę w okresie około X wieku oraz w okresach wcześniejszych i późniejszych była jednolita pod względem genetycznym, czyli czy istniała kontynuacja bądź dyskontynuacja genetyczna pomiędzy okresem rzymskim a średniowieczem. Pragniemy także stwierdzić, czy istniały różnice genetyczne a przez to i etniczne pomiędzy ludnością zamieszkującą grody a ludnością wiejską. I wreszcie odpowiedzieć na fundamentalne pytanie - jakie było pochodzenie dynastii piastowskiej – mówi prof. Figlerowicz.

Pochodzenie Polan jest owiane tajemnicą. To zagadka, która od dekad rozpala najżarliwsze debaty polskiej archeologii. Nie wiadomo, czy Słowianie zupełnie zastąpili poprzednich mieszkańców tych rejonów, czy może się z nimi zmieszali. Warto sprawdzić także, czy władcy Polan posiadali to samo pochodzenie, co ich poddani.

Po raz pierwszy badacze sprawdzą to tak szczegółowo, opierając się nie tylko na podstawie najnowszych osiągnięć archeologów i historyków, lecz również przy użyciu najnowocześniejszych metod genetycznych, genomicznych oraz bioinformatycznych, czyli poprzez masowe sekwencjonowanie oraz analizę fragmentów DNA i całych genomów izolowanych ze szczątków osób żyjących w badanych okresach.

Uzyskane wyniki stanowić będą bazę do dalszych rozważań archeologicznych, historycznych i antropologicznych. Na ich podstawie mają zostać zweryfikowane funkcjonujące obecnie hipotezy dotyczące powstania i rozwoju społeczności Wielkopolski.

Badaniami mają zostać objęci także przedstawiciele dynastii piastowskiej. Dotychczas zidentyfikowano ok. 340 miejsc pochówku Piastów. Z każdych wytypowanych do badań szczątków zostaną pobrane dwie próbki. Jedna będzie wykorzystana do przeprowadzenia zaplanowanych analiz genetycznych i genomicznych, a drugą zdeponowaną w bio-banku będzie można wykorzystać w przyszłości.

Realizacja projektu zajmie około 5 lat.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA archeologia genetyka