Nauka

Nasze komputery mogą pomóc naukowcom

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 19:00
Dzięki udostępnieniu mocy obliczeniowej komputerów, naukowcy będą mogli szybciej prowadzić swoje badania. Specjalny program w tym celu stworzyła Fundacja BOINC.
Audio
  • Nasze komputery mogą pomóc naukowcom - mówi Marcin Zastawnik z BOINC Polska (IAR)
  • Rachunki za prąd i wdzięczność naukowców. Mówi Marcin Zastawnik z BOINC Polska (IAR)

BOINC związana z Uniwersytetem Berkeley w Kalifornii. Na "pożyczenie" swoich komputerów zdecydowało się już blisko pół miliona osób.

Z maszyn rozporoszonych na cały świecie zdalnie korzysta sto projektów badawczych renowowane uczelnie. Szukane są lekarstwa na raka, czy na wirusa HIV, ale też na przykład hipotez matematycznych - mówi Marcin Zastawnik z BOINC Polska.

Marcin Zastawnik, zaznacza że udostepnienie komputera dla celów badawczych jest w pełni bezpieczne i nie wpływa na spowolnienie pracy urządzenia. Jedynym minusem mogą okazać się wyższe rachunkami za prąd. Jednak osoby, które udostępnią swój komputer mogą liczyć na wdzięczność naukowców. Na przykład tacy wolontariusze mogą zostać wymienieni w pracy badawczej jako współautorzy - wyjaśnia Marcin Zastawnik z BOINC Polska.

Program ma już pierwsze sukcesy. Dzięki cywilnym komputerem udało się odkryć pulsara, czyli szybko wirującą gwiazdę neutronową. Dobrze rokują badania nad lekarstwem na raka u dzieci.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA technologie
Czytaj także

Dwa nowe satelity Galileo wyniesione w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 16:12
Rakieta, która wyniosła satelity Doresa i Milena, wystartowała o godz. 14.27 (czasu środkowoeuropejskiego) z europejskiego kosmodromu w Gujanie Francuskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Amerykanie bezdotykowo przesuwają przedmioty

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 09:00
Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Harvarda opracowali metodę manipulowania drobnymi przedmiotami bez ich dotykania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuczna ręka sterowana myślami

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 14:21
Sztuczna ręka, wyglądająca jak te u robotów, ale sterowana ludzkimi myślami. Ten wynalazek już znalazł zastosowanie w Chinach.
rozwiń zwiń