Nauka

Walia: supernowoczesne domy ze słomy

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 18:00
Kiedyś budowali je niewykwalifikowani ludzie w biednych krajach albo świnki w bajkach. Teraz domy ze słomy zaprojektowali - i już konstruują - brytyjscy inżynierowie.
Audio
Walia: supernowoczesne domy ze słomy
Foto: Depositphotos

Drewniana konstrukcja nie robi większego wrażenia, ale ściany już tak. Zrobione z płyt pilśniowych są grube na prawie pół metra. Wnętrza ścian wypełnione są bowiem belami słomy. One same mają po 36 centymetrów grubości. - To daje nam izolację, która zmniejsza zapotrzebowanie na ogrzewanie o 90 procent w porównaniu ze zwykłymi domami - tłumaczy BBC architekt Craig White. Dodaje, że wewnątrz domów zamiast regipsów będą płyty także zrobione ze sprasowanej słomy. Pierwsze słomiane domy, wzniesione w walijskim Bristolu, mają zostać sprzedane jeszcze w tym miesiącu.

Eksperymentalne nowoczesne domy ze słomy, choć budowane nieco inną metodą stawiano już wcześniej na przykład w USA czy na Ukrainie. Zdaniem inwestorów są one tańsze niż domy z cegły.

Niezależni eksperci podkreślają, że rozwiązano już też tradycyjne problemy, jak na przykład gnicie słomy wystawionej na wilgoć.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: architektura NAUKA technologie
Czytaj także

Brytyjska armia ma twitterbrygadę

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2015 12:00
Brytyjska armia powołuje nową jednostkę przeznaczoną do operacji psychologicznych w konfliktach ery informatycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa identyfikacja pracowników. Magnetyczne karty zastąpione czipami wszczepionymi pod skórę

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 14:36
Nowy biurowiec i nowa identyfikacja pracowników. Pracownicy budynku Epicentre w Sztokholmie mogą wszczepić sobie pod skórę czip i pozbyć się magnetycznych kart.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Owce zarządzane przez internet

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2015 22:22
Walijscy hodowcy zwierząt chcą połączyć najstarsze technologie z najnowszymi. Chcą śledzić swoje owce przez... internet.
rozwiń zwiń