Nauka

SpaceLiner doleci z Europy do Australii w 90 minut

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 22:23
Obecnie lot na takiej trasie zajmuje 30 godzin. Niemiecka agencja kosmiczna DLR chce dwudziestokrotnie poprawić poprawić wynik współczesnych samolotów. To odpowiedź na Concorde'a 2.0.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Niemieccy inżynierowie planują stworzenie technologii, która zakłada orbitalny lot z prędkością większą niż szybkość dźwięku. Samolot miałby zabierać na pokład około 50 osób.

Po pionowym starcie pojazd osiągałby wysokość przelotową 80 km. Miałyby napędzać go silniki rakietowe napędzane tlenem i wodorem. Produkt uboczny stanowić będzie woda.

Nie wiadomo jeszcze, jak będzie przebiegał proces odłączania pojazdu pasażerskiego od modułu startowego oraz w jaki sposób maszyna miałaby lądować w razie niebezpieczeństwa. Niemcy nie wyjaśnili też, jak maja zamiar osłonić kabinę pasażerską od temperatury, która musi wytworzyć się podczas tak szybkiego lotu.

Niemiecki projekt jest odpowiedzią na ogłoszone w tym roku przez Airbusa plany stworzenia Concorde'a 2.0, zabierającego na pokład 20 osób. Wątpliwe jest jednak, aby którykolwiek z tych projektów pojawił się na niebie w ciągu najbliższych 30 lat. Główną przeszkodą są koszta podróży orbitalnych.

(ew/IFLScience)

Zobacz więcej na temat: NAUKA technologie astronautyka
Czytaj także

Polacy pokażą, jak posprzątać kosmos

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2015 22:22
Nawet największe kosmiczne śmieci można złapać w sieci, by potem pomóc im bezpiecznie spłonąć w atmosferze. Polacy projektują kosmiczną śmieciarkę dla ESA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy studenci światowymi liderami w konstrukcji łazików

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 23:29
Do zawodów University Rover Challenge zgłosiły się 44 zespoły, a zaklasyfikowały się 23. - Polska przoduje wśród światowych reprezentacji, jeśli chodzi o konstrukcje łazików - mówi student Tomasz Miś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Amerykanie będą nadal latać w kosmos Sojuzami

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 22:22
Amerykańska agencja kosmiczna NASA przedłużyła kontrakt z Rosją w sprawie transportu amerykańskich astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).
rozwiń zwiń