Nauka

Studencki robot pomoże chorym

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2015 11:11
Młodzi naukowcy z Krakowa, którzy stworzyli pomocnego w ciężkich chorobach robota - z czekiem na 100 tysięcy złotych.
Roboty w Japonii coraz częściej zastępują w pracy ludzi
Roboty w Japonii coraz częściej zastępują w pracy ludziFoto: Panthermedia

Absolwenci krakowskiej AGH Grzegorz Piątek oraz Bartłomiej Wielogórski zwyciężyli w konkursie "Start up Award" promującym innowacyjne pomysły na biznes. Zorganizowano go po raz pierwszy - w ramach Forum Inwestycyjnego w Tarnowie. 

Grzegorz Piątek cztery lata temu skonstruował robota, który uczył chodzić chore na porażenie mózgowe dzieci jego kolegi. Teraz "zautomatyzowany trenażer chodu" dla osób wymagających długotrwałej rehabilitacji trafił do sprzedaży - podkreśla Wielogórski z firmy Prodrobot. Do tej pory sprzedano dwa urządzenia, na jednym z nich w Warszawie ćwiczą dzieci. Obecna cena rynkowa urządzenia to 248 tysięcy złotych. 

W konkursie "Start up Award", wpłynęło 67 projektów, do finału wybrano 5. Podczas Forum Inwestycyjnego w Tarnowie tradycyjnie przyznano także nagrody dla inwestycji oraz inwestora roku. Za najlepszą inwestycję uznano budowę nowego bloku energetycznego w Elektrowni Jaworzno III, a za najlepszego inwestora uznano Grupę Azoty.

Forum Inwestycyjne w Tarnowie to część trwającego w Krynicy Forum Ekonomicznego. 

(IAR)

Czytaj także

Inteligentny dron z mózgiem pszczoły

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 18:20
Drony to latające roboty. Najczęściej używane są do filmowania, ale te najnowocześniejsze podają też jedzenie w restauracjach. Technologia wciąż jest rozwijana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roje robotów ruszą na ratunek

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 11:11
Roje robotów mogą okazać się ratunkiem dla ofiar katastrof naturalnych. Takiego zdania są amerykańscy wynalazcy, którzy proponują nowe, gromadne rozwiązanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowe sławy apelują: nie dla terminatorów!

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2015 11:11
Eksperci ostrzegają przed wyścigiem zbrojeń w robotów - zabójców. Pod apelem w tej sprawie podpisało się około 1000 naukowców i intelektualistów, w tym Stephen Hawking i współzałożyciel Apple, Steve Wozniak.
rozwiń zwiń