To najwyższa pozycja naszego kraju w historii tego zestawienia – informuje rzecznik prasowy AGH Bartosz Dembiński.
Ranking największych maszyn obliczeniowych na świecie publikowany jest dwa razy do roku (www.top500.org). Najnowsza edycja listy TOP500 została ogłoszona 16 listopada na konferencji „Supercomputing’15” w Austin (USA).
Prometheus z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH znalazł się w tym zestawieniu po raz drugi, znacznie wyprzedzając inne superkomputery z Polski i poprawiając swoją pozycję z lipca tego roku o jedenaście miejsc. Było to możliwe dzięki jego rozbudowie o kolejne pięć szaf, dzięki czemu moc Prometheusa zwiększyła się z 1,7 Pflops do niemal 2,4 Pflops.
Na liście znalazł się także inny komputer z AGH – Zeus, wieloletni lider wśród polskich maszyn obliczeniowych. Na liście są też polskie komputery z Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej, Wrocławskiego Centrum Sieciowo Superkomputerowe i Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
Najszybszym superkomputerem na świecie jest już po raz szósty chiński Tianhe-2 (Milky-Way-2), którego teoretyczna moc obliczeniowa przekracza 54,9 Pflops.
Na liście TOP500 wyraźnie dominują superkomputery z USA (200 jednostek, czyli 40 proc.) i Chin (109 jednostek, czyli 22 proc.). Na kolejnych miejscach znajdują się: Japonia (36 jednostek, czyli 7 proc.), Niemcy (33 jednostki, 7 proc.) i Wielka Brytania (18 jednostek, 4 proc.). Polska (5 jednostek, 1 proc.) znajduje się na 11. miejscu w rankingu krajów.
Prometheus to najszybszy superkomputer w historii Polski. Został uruchomiony w kwietniu tego roku.
(AGH/PAP)