Nauka

Będzie można zarobić na chodzeniu pieszo

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2015 20:10
Umożliwią to tak zwane „pieszodolary”, czyli wirtualna waluta, którą właśnie wprowadza na rynek dwójka wynalazców.
Audio
  • Będzie można zarobić na chodzeniu - IAR, Rafał Motriuk
Będzie można zarobić na chodzeniu pieszo
Foto: Glow Images/East News

Pomysł jest prosty: smartfon mierzy liczbę naszych kroków, a specjalna aplikacja płaci za każde dziesięć tysięcy jednego „pieszodolara” („bitwalking dollar”).

Jest to system trochę podobny do wirtualnej waluty „bitcoin” z tym że generują ją nie komputery, a nasze kroki. Program ma ruszyć najpierw w Wielkiej Brytanii, Kenii i Malawi oraz Japonii; to
właśnie japońscy inwestorzy będą głównymi sponsorami.

Pomysłodawcy - Nissan Bahar i Franky Imbesi - mówią, że jeden „pieszodolar” będzie najpierw wart tyle ile dolar amerykański, choć istnieją obawy o wahania kursu. Za wirtualną walutę będzie można kupować artykuły w internetowym sklepie lub wymieniać ją na gotówkę. Według szacunków przeciętny użytkownik w krajach rozwiniętych będzie mógł zarobić miesięcznie około piętnastu
„pieszodolarów” czyli niecałe 50 złotych.

Zdaniem obserwatorów wcześniejsze takie pomysły nie chwyciły, chociażby dlatego, że krokomierze dawało się łatwo oszukać.

(IAR)

Czytaj także

Zwiedzaj wydmy ze smartfonem w ręku

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2015 08:30
Powstała aplikacja mobilna dla turystów odwiedzających Słowiński Park Narodowy - nadmorską krainę wody, wiatru i gigantycznych wydm.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Internauci i reklamy w sieci. Walka czy symbioza?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 15:12
Każdy użytkownik internetu ogląda boksy i filmy reklamowe. Jeśli są nam one dawkowane z umiarem, bez sprzeciwu akceptujemy ich obecność. Gorzej jest, gdy jako internauci czujemy się atakowani przez reklamodawców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krakowski superkomputer coraz wyżej w TOP500

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2015 20:00
Prometheus z AGH zajął rekordowo wysokie, 38. miejsce na liście TOP500 - najpotężniejszych komputerów na kuli ziemskiej. Poprawił wynik, bo go rozbudowano.
rozwiń zwiń