Bociany czarne przylatują do Polski wcześniej od białych, ponieważ lepiej szybują. - Są dynamicznymi lotnikami, wykorzystują w dużym stopniu swoją aktywność - tłumaczy Dolata.
Bocian czarny jest pod ścisłą ochroną. W sezonie lęgowym nie wolno prowadzić w lasach jakichkolwiek prac w odległości 500 m od gniazda, a w zasięgu 100 m nie wolno wycinać drzew.
Od dziesięciu lat członkowie OTOP prowadzą z leśnikami projekt ochrony tego gatunku. - Gniazda są kontrolowane, a ptakom zakładane są obrączki - wyjaśnia Dolata. Według niego w Polsce jest około 1200 par bociana czarnego.
"Blisko bocianów"
W Przygodzicach znajduje się słynne na całym świecie gniazdo bocianów białych, których życie miłośnicy przyrody mogą obserwować przez internet. Od sześciu lat, dzięki mikroskopijnej kamerze, kilka milionów internautów i ornitologów obserwuje przygodzickie boćki na stronie bociany.ec.pl. Młode, które przychodzą na świat, otrzymują od nich imiona.
Wśród oglądających są internauci m.in. z USA, Chin, Brazylii, Panamy, Aruby, Belize, Kajmanów, Nepalu, Belize, Boliwii, Laosu, Wietnamu, Australii, Papui Nowej Gwinei, Fidżi, Wybrzeża Kości Słoniowej.
Kamera jest zamontowana na bardzo cienkim wysięgniku. - Jej oko zagląda niemal do wnętrza gniazda, ale urządzenie nie przeszkadza ptakom - jest nieruchome i odchylone na bok - zapewnia Dolata.
aj