Nauka

Wyniki badań CERN dostępne dla każdego!

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2012 00:10
Coraz więcej czasopism naukowych odważnie wchodzi do internetu. Ale w fizyce cząstek i wysokiej energii (HEP) szykuje się prawdziwy przełom.
Wyniki badań CERN dostępne dla każdego
Chodzi o inicjatywę SCOAP3. Dzięki niej wyniki najnowszych badań w dziedzinie fizyki cząstek będą dostępne online dla każdego.
Coraz więcej czasopism naukowych odważnie wchodzi do internetu. Ale w fizyce cząstek i wysokiej energii (HEP) szukuje się prawdziwy przełom.
Koszty recenzji naukowych - chodzić będzie przecież o poważne artykuły naukowe - wezmą na siebie agencje sponsorująca badania i instytucje naukowe. Wydawcy udostępnią zać swoje pisma elektronicznie i bez opłat. 
- Po latach debat i projektów nareszcie możemy przejść do etapu wdrażania - mówi Jens Vigen, bibliotekarz CERN. - Po raz pierwszy cała dziedzina nauki zbliża się do przejścia na ogólnodostępne wydawnictwa elektroniczne.
Oczywiście, wpłynie to na przepływ danych i rozwój dyscypliny. Do tej pory dostęp do pism recenzowanych był płatny, a możliwość wykorzystania wyników - ograniczona. SCOAP3 ma to zmienić i przejąć rolę, jaką w tej chwili pełni platforma arXiv. - Osoby z naszej branży nie czytają już pism, czytają arXiv - mówi Vigen. Artykuły naukowe pojawiają się tam zanim przejdą proces recenzji i oczekiwania na wydanie w renomowanym pismie. Tak obecnie wygląda przepływ informacji. SCOAP3 przejmie rolę i arXiv, i pism, do których teksty trafiają potem. 
SCOAP3 dysponuje budżetem na poziomie 36 mln franków szwajcarskich do wydania w ciągu trzech lat. W projekt wejdzie na pewno 12 pism 7 różnych wydawców. W ciągu 2011 roku ukazało się w nich łącznie aż 6600 ważnych artykułów. 
- Myślę, że mogą się tym zainspirować nauki pokrewne, np. fizyka jądrowa lub astrofizyka - mówi Vigen. - Kiedy sześć lat temu rozpoczynaliśmy nasz projekt, ogólno dostępne elektroniczne publikowanie było w powijakach. Wkaraczamy w erę, kiedy nauka bardzo przyspieszy.

Chodzi o inicjatywę SCOAP3. Dzięki niej wyniki najnowszych badań w dziedzinie fizyki cząstek będą dostępne online dla każdego.

Koszty recenzji naukowych - chodzić będzie przecież o poważne artykuły naukowe - wezmą na siebie agencje sponsorujące badania i instytucje naukowe. Wydawcy udostępnią zaś swoje pisma elektronicznie bez opłat. - Po latach debat i projektów nareszcie możemy przejść do etapu wdrażania - mówi Jens Vigen, bibliotekarz CERN. - Po raz pierwszy cała dziedzina nauki zbliża się do przejścia na ogólnodostępne wydawnictwa elektroniczne.

Oczywiście wpłynie to na przepływ danych i rozwój dyscypliny. Do tej pory dostęp do pism recenzowanych był płatny, a możliwość wykorzystania wyników - ograniczona. SCOAP3 ma to zmienić i przejąć rolę, jaką w tej chwili pełni internetowa platforma arXiv. - Osoby z naszej branży nie czytają już pism, czytają właśnie arXiv - mówi Vigen. Artykuły naukowe pojawiają się tam zanim przejdą proces recenzji i oczekiwania na wydanie w renomowanym piśmie, które jest ostatecznym znakiem jakości. Tak obecnie wygląda przepływ informacji.

SCOAP3 przejmie rolę i arXiv, i pism, do których teksty trafiają już teraz w drugiej kolejności.  Przedsięwzięcie ma budżet na poziomie 36 mln franków szwajcarskich, do wydania w ciągu trzech lat. W projekt wejdzie na pewno 12 pism 7 różnych wydawców. W ciągu 2011 roku ukazało się w nich łącznie aż 6600 ważnych artykułów. 

- Myślę, że mogą się tym zainspirować nauki pokrewne, np. fizyka jądrowa lub astrofizyka - mówi Vigen. - Kiedy 6 lat temu rozpoczynaliśmy nasz projekt, ogólnodostępne elektroniczne publikowanie było jeszcze w powijakach. Teraz wkaraczamy w erę, w której nauka bardzo przyspieszy.

(ew/CERN)

Czytaj także

CERN jeszcze bardziej pewny w sprawie Higgsa

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 12:30
Badacze z CERN podali najnowsze wyniki poszukiwań bozonu Higgsa. Niektóre mają odchylenie standardowe 5.9 sigma.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bozon Higgsa dla laików

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2012 00:02
- Odkrycie bozonu Higgsa to nie tylko jest najważniejsze odkrycie w fizyce w ostatnich latach, ale w pewnym stopniu największe odkrycie w nauce w ogóle - mówi dr Piotr Zalewski z Zakładu Fizyki Wysokich Energii Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jest już publikacja naukowa o bozonie Higgsa

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 16:30
Dwa miesiące temu cały świat z zapartym tchem obserwował konferencję naukową, na której fizycy z CERN ogłosili, że odkryli cząstkę, która zachowuje się jak poszukiwany od dawna bozon Higgsa. Właśnie ukazała się naukowa, recenzowana publikacja na ten temat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Profesor z Krakowa została przewodnicząca Rady CERN

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2012 19:26
Agnieszka Zalewska z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie została szefową Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych.
rozwiń zwiń