Nauka

Piana polimerowa zatrzyma krwotok

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2012 15:11
Kolejny wynalazek od amerykańskiej agencji wojskowej DAPRA. Polimerowa pianka, wprowadzona w miejsce krwotoku, zatrzyma go do czasu, gdy żołnierz trafi do szpitala.
Piana polimerowa zatrzyma krwotok
Foto: sxc.hu
Piana polimerowa zatrzyma krwotok 
Kolejny wynalazek od amerykańskiej agencji wojskowej DAPRA. Polimerowa pianka, wprowadzona w miejsce krwotoku, zatrzyma go do czasu, kiedy żołnierz trafi do szpitala. 
Wystarczy zaaplikować dwa płyny bezpośrednio na źródło krwotoku. Tworzy się piana, która uciska ranęi tamuje upływ krwii. 
Około 85 proc. śmierci na polu bitwy jest skutkiem krwotoku wewnętrznego. Na ogół nie udaje się na czas przetransportować żołnierza do szpitala. Pianka ma dać transposrtowi więcej czasu. 
Podczas testów na świniach, przeżywalność wzrosła od 7 do 82 proc. Chirurdzy są w stannie usunąć piankę w niecałe 60 sekund. 

Wystarczy zaaplikować dwa płyny bezpośrednio na źródło krwotoku. Samoistnie wytworzy się piana, która uciska ranę i tamuje upływ krwii. 

Co istotne, około 85 % śmierci na polu bitwy jest skutkiem krwotoku wewnętrznego. Na ogół nie udaje się na czas przetransportować żołnierza do szpitala. Pianka ma dać brakujące minuty.

Podczas testów na świniach ich przeżywalność wzrosła od 7 do 82 %. Chirurdzy są w stanie usunąć piankę w niecałe 60 sekund, więc nie wstrzymuje ona procedur lekarskich. Wydaje się, że to bardzo przydatny wynalazek.

(ew/Popsci/DARPA)

 

Zobacz więcej na temat: medycyna
Czytaj także

MEDTube.net - polscy chirurdzy podbijają świat

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2012 15:40
Polscy lekarze jeszcze nie raz nas zaskoczą. Właśnie podbijają świat wirtualny platformą multimedialną, na której można oglądać filmy z operacji. Filmy pochodzą z całego świata, a serwis ma 50 000 odwiedzin miesięcznie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nasz bioimplant uratuje operowaną twarz

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2012 17:00
Polski bioimplant pomoże uratować twarze operowanych osób, które cierpią na nowotwory twarzoczaszki. Ma on wspomóc odtwarzanie rozległych ubytków tkanki kostnej powstałych w czasie zabiegu operacyjnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inteligentne szwy pomogą w gojeniu

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2012 13:45
Naukowcy z USA stworzyli szwy z czujnikami monitorowania temperatury i nanodrutami mikrogrzewczymi. Umożliwiają one ocenę temperatury rany pooperacyjnej i ułatwiają jej gojenie – donosi magazyn "Technology Review".
rozwiń zwiń