Istnienie cząsteczek Xi_b'- i Xi_b*- fizycy przewidzieli już wcześniej, ale nie udawało ich się zaobserwować. Masa owych cząstek zależy nie tylko od sumy składowych elementów, ale także od ich konfiguracji.
Jak wyjaśnia dr hab. Marek Szczekowski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), dwie nowe cząstki pochodzą z rodziny tak zwanych barionów, czyli cząstek składających się z trzech kwarków.
- Najbardziej znanym barionem jest proton tworzący jądro atomu wodoru. Ponieważ kwarki występują w sześciu rodzajach, to możliwe są również bariony złożone z innych, cięższych kwarków. Do takich należą dwie obserwowane cząstki, oznaczone jako Xi_b'- i Xi_b*- – tłumaczy Szczekowski.
Odkrycie nowych cząstek nie jest zjawiskiem rzadkim. Rocznie poznajemy trzy do pięciu - mówi dr Patrick Koppenburg z holenderskiego Nikhef Institute. Rzadko jednak zdarza się, aby na raz odkryć aż dwie. - To pokazuje jak czułym instrumentem jest detektor LHCb - dodaje dr Steven Blusk z Syracuse University w Nowym Jorku.
Odkrycia dokonano na podstawie analizy ogromu danych zgromadzonych podczas eksperymentów w latach 2011-2012.
Obecnie Wielki Zderzacz jest przygotowywany do pracy z bardziej intensywnymi wiązkami cząstek o wyższej energii. Ma ruszyć na nowo wiosną roku 2015.
(ew/PAP/DailyMail)